ELTE Inklúziós díjat nyert Magyar Márk

2023.12.12.
ELTE Inklúziós díjat nyert Magyar Márk
2023. december 11-én már második alkalommal adták át az ELTE Inklúziós díjat, melyet a Speciális Hallgatói ügyeket Támogató Iroda (SHÜTI) alapított az inklúzió és az esélyegyenlőség megvalósításáért végzett tevékenységek méltánylására. A díjat idén a TáTK szociológia alapszakos hallgatója, Magyar Márk nyerte. Sok szeretettel gratulálunk neki!

A díj alapításának célja, hogy elismerje az egyetem polgárainak a befogadó szemléletért és a speciális szükségletű (fogyatékossággal és/vagy tartós betegséggel élő) hallgatók egyenlő esélyű hozzáférése érdekében végzett munkáját; hogy példaképek bemutatásával inspirálja, ösztönözze a hallgatókat, oktatókat és dolgozókat  az inklúzió érdekében történő cselekvésre; hogy kiemelje és méltassa azokat, akik sokszor rejtőzködve, a színfalak mögött, mindenféle elismerés nélkül, lelkiismeretesen dolgoznak azért, hogy az oktatás és tágabb értelemben az egyetemi élet valamennyi területe valóban mindenki számára hozzáférhető legyen; hogy ráébressze Egyetemünk közösségét arra, hogy sokszor kevés is elég ahhoz, hogy mások elől óriási akadályokat gördítsünk el, lehetővé téve számukra azt, ami nekünk természetes.

A díjat ünnepélyes keretek között, az ELTE szenátusi ülésén, az ENSZ Fogyatékos Emberek Világnapja (december 3.) alkalmából Borhy László rektor úr adta át, és méltatta a díjazottokat.

Magyar Márk

Magyar Márk tudatosan vállalta, hogy komoly jelentőségű kurzusokon csoportmunkában egy testi fogyatékkal és beszédakadályozottsággal élő társával vegyen részt. Márk ezzel a szinte láthatatlan, ám komoly vállalással jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy hallgatótársa egyenrangú résztvevőként teljesíthesse a kurzusokat, többek között a képzésben kulcsfontosságú projektkurzust is. Ebben a kurzusban a hallgatóknak szorosan együtt kell dolgozni és komoly kihívást jelentő feladatokat kapnak. Márk sérült hallgatótársának szükségleteire és képességeire odafigyelve, a partnerségi viszonyt mindvégig fenntartó attitűddel támogatta hallgatótársát, melyet az inklúzió jegyében szinte láthatatlanul végzett, egy percig sem tetszelegve a segítő szerepében. „Semmi különlegest nem tettem, csak azt, ami elvárható lehet egy ilyen helyzetben. Lehetséges, hogy más másképp cselekedett volna, én csak azt tettem, amit gyermekkorom óta látok édesanyámtól” – fogalmazott a díjazott az elismerés kapcsán.