Kicsoda az Ember (3): Egy gyermekorvos szemével

Kicsoda az Ember (3): Egy gyermekorvos szemével
05/30

2017. május 30.

La Nube Cafe, Bartók Béla Út 40.

05/30

2017. május 30. -

La Nube Cafe, Bartók Béla Út 40.


Az alkalom időpontja: 2017. május 30, kedd 19 óra

Helyszín : La nube Cafe
1114 Bartók Béla út 41 (entrance by Ménesi út)

Facebook

Előző alkalmaink során antropológiai, filozófiai, esztétikai és spirituális nézőpontokból jártuk körül, kérdeztük tovább alkalmaink alapkérdését: Kicsoda az ember?

Felmerülhetett azonban a kérdés: Milyen kérdésekkel és válaszlehetőségekkel szembesül az az ember, aki a mindennapokban a szó szoros értelmében találkozik ezzel a kérdéssel és a kérdés jelentőségével. Hogyan találkozik például mindezzel egy gyermekorvos, aki betegségeknek kiszolgáltatott törékeny életeket próbál meg megmenteni nap, mint nap?

A Kicsoda az ember beszélgetéssorozat ötlete többek között azért fogant meg, hogy az egyik alkalomra meghívhassam Varga Norbert gyermekorvost, akinek segítségével megérezhetjük kérdéseink, együttgondolkodásunk tétjét is.

Ennek reményében várunk mindenkit szeretettel a Kicsoda az ember beszélgetéssorozat következő alkalmára. 

Meghívott beszélgetőtársunkról:

Dr. Varga Norbert vagyok gyermekorvos. Elhivatottságom a gyógyítás irányába családi örökségem, habár szoros családomban első generációs diplomás vagyok. Tágabb családom ezzel szemben telis, de tele van orvosokkal. Az orvosi pálya iránti vonzódásom már már kisded koromban megkezdődött, melyhez nagy mértékben hozzájárult édesapám szervezésében megnézett végtelen mennyiségű tudományos és ismeretterjesztő film és sorozat. Aztán kamaszként az első biológia órák egyikén ismerkedtem meg az öröklődésmenetek bámulatos világával, amiről akkor még nem is tudtam, hogy genetikának hívják. Ezt követő természettudományos érdeklődéseim egyre tudatosabban szűkültek erre a témakörre. A tudományos érdeklődés mellett kifejezetten szociálisan érzékeny gyereknek neveltek. A családi nevelés és identitás fejlesztés mellé hamar becsatlakozott egy zsidó ifjúsági szervezet is, mely tizenéves koromban átvette a személyiségfejlesztésem irányítását. Ennek a szervezetnek köszönhetem azokat az alapkészségeket, melyeket azóta az orvoslásban is kamatoztatok. Ilyenek lennének például a kommunikációs készség, vezetői képesség, szolidarítás, liberális gondolkodás etc. Az ifjúsági szervezet ranglétráján az önfeledten játszó gyermekből a szervezet vezetőjééig nőttem ki magam. Az egyetem alatt már aktív közösségszervező voltam a magyarországi zsidó életeben. Ezt a két érdeklődési kört (természet tudományok, főleg genetika és a közösségszervezés, főleg a gyermekoktatás) ötvözve jutottam el oda, hogy gyermekorvos legyek. Ezen belül is a fő érdeklődési köröm a gyermekek veleszületett fejlődési rendellenességei, illetve ezek lehetséges genetikai szűrése, genetikai befolyásolása, genetikai jellegű gyógyítása

A beszélgetés koordinátora: Papp Richárd kulturális antropológus, az ELTE Társadalomtudományi Kar docense

Az alkalom általános bemutatása:

Kicsoda az ember? Hogyan születünk, örülünk, birkózunk meg a problémákkal és mi ad értelmet életünknek és halálunknak? Miért reménykedünk, szeretünk, gyűlölünk, ragaszkodunk egymáshoz és magunkhoz? Mi a közös bennünk és mi az ami elválaszt egymástól minket?

A szociológia és a kulturális antropológia az „emberiséget” egységesnek, az „embereket” minden tekintetben egyenrangúnak tartja. Ennek tükrében a fenti kérdések is univerzálisak. A kérdésekre adott válaszok ugyanakkor sokszínűek. A különböző kultúrák másként fogalmazzák és válaszolják meg ezeket a kérdéseket, nem beszélve az egyes kultúrákon belüli csoportok, társadalmi rétegek, szubkultúrák, generációk és ezeken belül is az egyes személyiségektől függő illetve az általuk alakított vagy újrafogalmazott válaszlehetőségekről.

A társadalomkutatás feladata, hogy az egyének világában, a kérdések és válaszok megélt valóságát értelmezze és tegye megismerhetővé azt más kultúrák tagjai számára.

A tervezett beszélgetések lehetőséget adnak arra, hogy részletesen körüljárjunk és megvitassunk olyan „univerzális” és gyakran magától értetődőnek tűnő fogalmakat, amelyeket a kultúrák, vallások, társadalmi csoportok egymástól különböző módon értelmeznek és élnek meg.

Mindennek tükrében meghívott beszélgetőtársaink köre nem csupán társadalomkutatókat foglal magában, olyan gondolkodó embereket hívunk meg ezekre a beszélgetésekre, akik alkotásokon, kutatásokon keresztül és/vagy mindennapi életük során képesek „megállni” és elgondolkodni sokszor elfelejtett vagy elfojtott alapvető kérdéseinken.

www.lanubecafe.com
TEL: +36 709076882
EMAIL: minube@lanubecafe.com