Sajtóközlemény: ANTROPOLÓGIA ÉS HADTUDOMÁNY – Az ELTE és az NKE közös konferenciája

Sajtóközlemény

Budapest – 2017. december 13. – Az ELTE Társadalomtudományi Kar, Társadalmi Kapcsolatok Intézetének Kulturális Antropológia Tanszéke és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, Katonai Vezetőképző Intézet Összhaderőnemi Műveleti Tanszéke közös szervezésében valósult meg 2017. november 30-án a Jó Állam – Hatékony Haderő: Antropológia és hadtudomány című konferencia.

A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében megrendezett konferencián számos, a hadtudomány és a kulturális antropológia területén kutató előadó jelent meg – olyan napjainkban is releváns témákat ismertetve, amelyek a két tudományterület metszéspontjainak szemszögéből vizsgálnak vallási és interkulturális antropológiai jelenségeket, valamint az antropológia és a hadműveletelmélet szinergiáit.  

„A katonaság – mint bármely egyéb közösség – szerves része a társadalomnak, így a kulturális antropológia természetesen a tudományos vizsgálat terepeként tekint rá. A katonaság sajátos csoportszabályok és –kultúra szerint működik, amelyek térben és időben változnak. Ezeket a változásokat szeretnénk megvizsgálni, és ebben a tekintetben is fontosnak tartom az NKE-vel való együttműködést. Továbbá, mindig örömteli azt látni, ha az intézményünk egy másik egyetemmel vagy kutatócentrummal való együttműködésben, közösen teremt tudományos értéket.” – mondta Dr. Prónai Csaba, az ELTE TáTK Kulturális Antropológia Tanszékének tanszékvezető oktatója. 

Dr. habil. Jobbágy Zoltán ezredes úr hozzátette: „A hadszíntérre vonatkozó társadalmi és kulturális ismeretek fontossága elvitathatatlan. A kulturális tudatosság, a kulturális különbségek megértése központi fontosságú a különböző válságreagáló műveletek során – illetve bármely olyan misszióban, amelyben a Magyar Honvédség részt vesz. Szerettük volna bemutatni, hogy az antropológiai kutatások milyen módon járulhatnak hozzá a műveletek sikeréhez, és örültünk, hogy az ELTE kutatóival eszmét és véleményt cserélhettünk ezekről a kérdésekről.”

A szervezésben részt vevő mindkét fél bízik abban, hogy a konferencia és az abból kinövő eseménysorozat egyre több magyar egyetem és kutató bevonásával folytatódik a jövőben.

_______________________________________

A közel 400 éves Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kara az ország vezető és legnagyobb társadalomtudományi képzőbázisa. Az intézmény széles körben kínál – a társadalomtudomány részdiszciplináit átfogó – alap-, mester-, illetve felsőoktatási szakképzéseket, továbbá doktori programokat a társadalmi jelenségeket és folyamatokat megérteni és tanulmányozni vágyó hallgatók és fiatal kutatók számára. A karon a tudományos fokozattal rendelkező oktatók részaránya kimagasló – a kari intézetek és tanszakok a kutatások és csereprogramok tekintetében is jelentős nemzetközi beágyazottsággal és elismertséggel bírnak. Az ELTE Társadalomtudományi Karon tanulmányaikat befejezett hallgatók kiemelkedő elhelyezkedési eséllyel pályázhatnak a verseny- és közalkalmazotti szféra területén egyaránt. 

ELTE Társadalomtudományi Kar: „Ha érteni akarod a világot…” 

További információ: www.tatk.elte.hu

_______________________________________

A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar a több mint kétszáz éves magyar nyelvű felsőfokú tisztképzés hagyományait megőrizve, a 21. század kihívásainak eleget téve, a kormányzat és a honvédelmi tárca elvárásainak megfelelően végzi a honvéd tisztjelöltek szakmai felkészítését, a Magyar Honvédség tiszti állományának át- és továbbképzését, valamint a biztonsági szektor szakembereinek oktatását. A korszerű ismeretek átadásán túl, a képzés során nagy hangsúlyt fektetünk a honvéd tisztjelölt hallgatók haza iránti elkötelezettségének elmélyítésére, a katonai hagyományok tiszteletére.  A Karon folyó oktatás igazodik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szellemiségéhez, a közszolgálati ethosz megteremtéséhez, a kiszámítható és tervezhető közszolgálati életpályamodell kialakításához. A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar minden munkatársa, oktatók és adminisztratív dolgozók egyaránt elkötelezetten tevékenykednek a honvédelmi, valamint a biztonsági szféra személyi állományának minőségi fejlesztése érdekében.

További információ: www.hhk.uni-nke.hu/ 


2017.12.14.