A nemzetközi tanulmányok és a társadalmi tanulmányok alapképzési szakok utolsó éve?

Az EMMI előterjesztésének elfogadása esetén egy-két éven belül az ELTE Társadalomtudományi Karon is megszűnne a nemzetközi tanulmányok alapképzési szak. „A kormány célja, hogy a szakok számának csökkentésével megteremtse a képzés, valamint a gazdasági és társadalmi elvárások közötti összhangot (...)” (eduline.hu)

Az eduline.hu cikke

A HVG.hu cikke

A nemzetközi tanulmányok szak állami finanszírozása korábban megszűnt, azonban így is, 2015-ben 558-an adták be jelentkezésünket az önköltséges nemzetközi tanulmányok alapképzési szakra az ELTE TáTK-ra, amely a rendelkezésre álló helyekhez képest majdnem háromszoros túljelentkezést eredményez. A 2013-as DPR-adatok szerint a nemzetközi tanulmányok alapszakot végzettek 36%-a továbbtanul, illetve 46%-uk dolgozik. A munkát végző frissdiplomások havi bruttó átlagjövedelme 224.053 Ft, meghaladva az összes, Magyarországon végezhető szak átlagát (214.000 Ft).

Egy másik szakunk, a társadalmi tanulmányok alapképzési szak is az eltörlendő szakok listáján szerepel, pedig a szak elvégzése számos társadalomtudományi mesterképzéshez biztosít bemenetet. 2015-ben állami ösztöndíjas helyre 387-en, önköltséges társadalmi tanulmányok képzésre pedig 102-en jelentkeztek.

A szakok jövő évi indítását a tervezet nem érinti, de elképzelhető, hogy ez az utolsó lehetőség az említett szakokra való jelentkezésre.

2018.02.21.