Gregor Anikó az Üvegplafon blogon

Hány éves legyen a gyerek, amikor a szülő visszamegy dolgozni? Mennyire egyeznek meg erről Magyarországon a vélemények? Ezt boncolgatja oktatónk, Gregor Anikó az Üvegplafon blog hasábjain.

Részlet az "Áttörhető-e a vélemények üvegplafonja?" című blogposztból: 

"Vannak azonban jelei annak, hogy hajszálrepedések érik ezt az üvegplafont, és ebben a folyamatban kitüntetett szerephez jut az iskolázottság: a 2013-as kutatás adatai arról árulkodnak, hogy a diplomás nők fele egyáltalán nem vagy inkább nem ért egyet azzal, hogy hat éves kora előtt egy kisgyerek mindenképpen megsínyli, ha az anyja dolgozik – a korábbi kutatások során ez az arány soha nem emelkedett 35 százalék fölé, sem a diplomás nők, sem más iskolai végzettségű női vagy férfi csoportban.

Mindebből több fontos következtetést is leszűrhetünk. Tekintve, hogy a magyar nők körében folyamatosan nő a diplomások aránya (sőt, meg is haladja a férfiakon belüli arányt), az iskolázottság átlagos szintjének növekedése a tradicionális vélekedések erodálódását gyorsíthatja fel. Szembetűnő azonban a diplomás nők véleménykülönbsége a többi iskolai végzettségű női csoporthoz képes: úgy tűnik, hogy az attitűdökben, az elképzelhető realitásokban nem annyira a nemek közötti, mint inkább a nemeken, különösképpen a nők csoportján belül újratermelődő társadalmi egyenlőtlenségeket látunk." 

A teljes cikk az Üvegplafon blogon olvasható:

2015.09.17.