Tudnivalók nyertes hallgatóknak
Tudnivalók nyertes hallgatóknak
A pályázó hallgatók, az ELTE Hallgatói-Oktatói Mobilitási Bizottságának jóváhagyása után hivatalos email értesítést kapnak pályázatuk eredményéről.
Nominálás
A tanulmányi mobilitásra jelentkezett hallgatókat a kari nemzetközi koordinátorok nominálják (jelölik) a külföldi partnerintézménybe. A nominálási határidők minden intézményben eltérőek, ezért előfordulhat, hogy már a pályázati eredményéről szóló hivatalos értesítés előtt feltételesen nominálja Önt a kari nemzetközi koordinátora. A külföldi intézmény mindig visszaigazolja, hogy tudja-e fogadni az adott hallgatót az adott félévre a megadott tudományterületre, vagy sem, ezért megtörténhet, hogy a pályázati eredményéről szóló hivatalos értesítés előtt felveszi Önnel a kapcsolatot a fogadóintézmény. Újra felhívjuk figyelmét, hogy a leadott Erasmus+ ösztöndíj pályázatáról szóló hivatalos döntés és értesítés előtt megküldött nomináció (jelölés) minden esetben feltételes, ami csak az Erasmus+ státusza elnyerésével válik biztossá.
REGISZTRÁCIÓ A FOGADÓEGYETEMRE (csak részképzésnél)
A hallgató hivatalos jelölését a kari nemzetközi koordinátor küldi el a fogadóegyetem számára e-mailben vagy az erre a célra kialakított on-line felületen. A hallgató jelölésének elfogadásáról a partneregyetem visszaigazolást küld mind a kari nemzetközi koordinátornak, mind az érintett hallgatónak. Ezután a partneregyetem már közvetlenül a hallgatónak küldi e-mailben a fontos jelentkezési tudnivalókat. Erre a folyamatra a kari nemzetközi koordinátornak nincs rálátása, hiszen az közvetlenül a partneregyetem és a hallgató között zajlik, ezért a határidők betartása, a kért dokumentumok megküldése a hallgató felelőssége. Ha nem kap a hallgató (őszi kiutazás esetén áprilisig, tavaszi kiutazás esetén októberig) információs e-mailt a fogadó egyetemtől, jelezni szükséges a kari nemzetközi koordinátornak minél hamarabb.
Jellemzően a következő dokumentumokat kérik a partneregyetemek
- Jelentkezési lap – ha aláírás kell rá, keressék a kari nemzetközi koordinátort.
- Státuszigazolás – igazolás az elnyert Erasmus-státuszról. Igény esetén a kari nemzetközi koordinátor állítja ki, nem minden egyetem kéri.
- Nyelvtudás igazolása – néhány egyetem saját formátumú igazolást kér, vagy megelégszik a nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, esetleg a küldő egyetem igazolását elfogadja.
- Kreditigazolás (transcript of records) – Tanulmányi Hivataltól lehet beszerezni
Ezen iratok közül csak azokat kell beszerezni, amiket a fogadóegyetem kér. A kért dokumentumok előkészítése és megküldése a megadott formában a megadott határidőn belül a hallgató felelőssége. További információért, kérjük keresse fel a fogadó egyetem weboldalát.
További praktikus információk
A külföldi utazással és tartózkodással kapcsolatos minden kötelezettséget (utazás, szállás, vízum, tartózkodási engedély stb.) az ösztöndíjasnak kell kezelnie és finanszíroznia. Az Erasmus+ ösztöndíj nem feltétlenül elegendő az összes felmerülő költség fedezésére. A kiegészítő pénzügyi támogatásra vonatkozó felhívások itt érhetők el.
- A kiutazás előtt tájékozódjon a fogadó intézmény szálláslehetőségeiről, illetve gondoskodjon szálláshelyéről. Ebben a fogadó intézmény koordinátorai segítik
- Szintén gondoskodnia kell az utazás megszervezéséről, illetve a teljes kinttartózkodás alatt érvényes biztosításról, amely megfelel a fogadó intézmény/szakmai gyakorlati hely előírásainak. Ki kell váltania az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, vagy meg kell kötnie egyéb, a mobilitás időtartamához és típusához megfelelő biztosítás(oka)t
ADMINISZTRÁCIÓ AZ ELTE FELÉ
Az ösztöndíjat elnyert hallgatónak kötelessége az ELTE által előírt adminisztrációs teendőknek eleget tenni. Ezek egyrészt az ösztöndíjra való jogosultság feltételei is. Ajánljuk, hogy a mobilitás kezdete előtt 6-8 héttel kezdje meg az ügyintézést, hogy ösztöndíja megérkezzen a mobilitás kezdő dátumáig. Későbbi ügyintézés esetén az ösztöndíj kifizetése időarányosan később történik.
Javasoljuk, hogy Erasmus+ ösztöndíjához euró alapú számlát nyisson .
A mobilitás megkezdése előtti teendők
Az ösztöndíj folyósításához a dokumentumok hiánytalan kitöltése és benyújtása szükséges a fenti honlapon részletezett módon. A Learning Agreement (tartalmazza a fogadóegyetemen teljesíteni kívánt tárgyakat és azok itthoni elismertetésének módját) elkészítésére, egyeztetésére a szakigazgatóval, valamint az aláírási folyamatra érdemes 3 hetet is rászánni.
Figyelem! A 2024/2025 tavaszi félévre részképzésre (tanulmányi célú mobilitásra) Erasmus+ ösztöndíjat nyert hallgatók a Mobility-Online felületen keresztül tudják a mobilitás előtt szükséges dokumentációt elvégezni. Az ezzel kapcsolatos útmutató itt található. Felmerülő kérdés esetén keresse a kari nemzetközi koordinátort.
A feltöltendő dokumentumok:
- Űrlap
- A mindhárom fél által aláírt Learning Agreement
- Biztosítás(ok) meglétét igazoló dokumentum(ok) másolata (pl. EU-s egészségbiztosítási kártya)
- Az OLS teszt eredmény meglétét bizonyító PDF file, vagy képernyőkép
További részletes információkért keresse fel az alábbi weboldalakat:
A mobilitás alatti teendők
Felhívjuk figyelmét, hogy az Erasmus+ ösztöndíj egyik alapfeltétele, hogy a hallgató aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezzen az ösztöndíj ideje alatt Magyarországon (nem vonatkozik a diploma megszerzése után szakmai gyakorlaton részt vevő hallgatókra). Az ELTE regisztrációs időszakában a megszokott módon nyilatkozzon aktív hallgatói jogviszonyáról a Neptunban. Ha erre nem került sor határidőn belül, sürgősen jelezze a Tanulmányi Hivatalnak. Passzív hallgatók nem jogosultak Erasmus+ ösztöndíjra, az aktív hallgatói jogviszony bejelentésének elmulasztása a megítélt támogatás teljes összegének visszatérítését vonja maga után.
Az ELTE regisztrációs időszaka után, a félév kezdetekor a bejelentett aktív státuszt Erasmus státuszra változtatja a Tanulmányi Hivatal. Ha a hallgató aktív státusza októberig (őszi mobilitás esetén) vagy áprilisig (tavaszi mobilitás esetén) nem kerül átállításra Erasmus státuszra, akkor vegye fel a kapcsolatot a kar Nemzetközi Irodájával e-mailben. Ennek azért van jelentősége, mert:
- enélkül nem lehetséges a kreditek beszámítása (Támogatási Szerződésének 3.10 pontja alapján ezt kötelezően el kell indítania hazaérkezéskor);
- az Erasmus státuszú hallgatók mentesülnek az átsorolás alól (abban az esetben, ha év végén erre az Erasmus-félév miatt kerülne sor);
- az Erasmus-félév során szerzett kreditek után – amennyiben kredittúlfutásra kerülne sor – nem kell térítési díjat fizetni.
A MOBILITÁS UTÁNI TEENDŐK
A hallgató külföldi tanulmányait ill. szakmai gyakorlatát akkor tekintheti lezártnak, ha minden szükséges záródokumentumot leadott. Az Erasmus+ záródokumentumok beadásával a hallgató teljesíti a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségeit az elszámolásra vonatkozóan, egyben igényeli maradványösztöndíjának kifizetését.
Hogyan zárja mobilitását?
- Transcript of Records/Traineeship Certificate, mely tartalmazza a hallgatónak a fogadó intézményben elvégzett minden kurzusát és azok kreditértékét, illetve a hallgató szakmai tevékenységét, továbbá a fogadó intézmény aláírását/pecsétjét stb. Szakmai gyakorlat esetén helyettesíthető a Learning Agreement After the Mobility dokumentummal.
- Időtartam-igazolás. A kint töltött időtartam igazolására szolgál a Certificate of Attendance, részképzés esetén kérjük a sablont használni, de szakmai gyakorlat esetén elfogadható a Learning Agreement After the Mobility vagy Traineeship Certificate dokumentumokon szereplő, vagy más hiteles időtartam-igazolás is.
Figyelem!
Kiegészítő információk az időtartamigazoláshoz: Ezen tünteti fel a fogadó egyetem, hogy pontosan mettől meddig volt kint a tanulmányaihoz kapcsolódóan, illetve mikor végzett a tanulmányaival. Amennyiben a leigazolt dátumok kilógnak a félév időszakából, akkor a fogadó egyetemnek a megjegyzésben indokolnia kell, miért volt szükség a korábbi kiutazásra (pl. az oktatás megkezdése előtt nyelvtanfolyamon vett részt), illetve a későbbi távozásra (pl. pótvizsga); ennek hiányában csak a félév időszakába eső időtartamot tudjuk elfogadni. Ha az időtartam-igazoláson szereplő időtartam több mint 5 nappal eltér az előzetesen megadott (a Támogatási szerződésben szereplő) időtartamtól, akkor az ösztöndíj újrakalkulálásra kerül. Ez visszafizetéssel is járhat, amennyiben a második részlet nem fedezi a különbözetet (mobilitás előtt csak a teljes ösztöndíj 90%-a kerül utalásra, a maradék 10% a záródokumentumok leadása után), de akár plusz ösztöndíj kiutalását is jelentheti. Ösztöndíj tehát csak a tanulmányokkal összefüggésben kint töltött időszakra jár.
- Zöld utazási forma igazolása: Amennyiben zöld utazási forma esetén nyújtott kiegészítő támogatásban részesült, köteles az utazási dokumentációt megőrizni, és azzal mobilitása zárásakor a megvalósult utazás zöld formáját igazolni. Ennek megfelelően kérjük, fokozottan ügyeljen az utazás során felhasznált jegyek megőrzésére! Az igazolás lehetséges formái:
- utazási dokumentumok (utazási jegyek – pl. buszjegy, vonatjegy), melyek tartalmazzák a kiutazó nevét, az utazás dátumait, illetve a kiindulási és érkezési pontot
- ennek hiányában (pl. autómegosztással, telekocsival utazás, név nélküli vonatjegy esetén) büntetőjogi nyilatkozat (ügyfélkapun keresztül, AVDH-s hitelesítéssel, vagy tollal aláírva és beszkennelve). Kérjük, hogy a "megjegyzés" részhez írja be, miért volt szükség büntetőjogi nyilatkozat kitöltésére (pl. "A vonatjegyen nem szerepel a nevem"), ill. autómegosztás esetén tüntesse fel az együtt utazó hallgató(k) nevét.
- Fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg hallgatók kiegészítő támogatásának elszámolása: Amennyiben részesült ebben a támogatásban, és tételes elszámolással tartozik, a támogatás elnyerésekor kapott e-mailben szereplő módon be kell nyújtania az ehhez szükséges dokumentumokat! Ennek hiányában mobilitása nem zárható le.
A ZÁRÓDOKUMENTUMOK BENYÚJTÁSA
Az ösztöndíj fennmaradó 10%-a a záródokumentumok leadása és feldolgozása után kerülhet kifizetésre.
Ha a mobilitás időtartama rövidebb a Támogatási Szerződésen feltüntetett időtartamnál, akkor a mobilitás zárásakor az ösztöndíj újrakalkulálódik a rövidebb időtartamra vonatkozóan, a különbözetet pedig a hallgatónak vissza kell fizetnie az Erasmus+ program részére, amennyiben azt nem fedezi a mobilitás zárásakor utalandó 10% ösztöndíj összege.
Amennyiben a hallgató csak részben vagy egyáltalán nem teljesíti a minimális kreditkövetelményt, akkor csak az ösztöndíj összegének kreditarányos része illeti meg, tehát visszafizetési kötelezettséget von maga után. A kredit nem teljesítés miatti visszafizetés alól - kari döntés és támogatás alapján - a hallgató felmentést kérhet. Ennek részletes menetéről, kérjük, még a záródokumentumok leadása előtt érdeklődjön a kari Nemzetközi Iroda munkatársainál.
Kreditelismertetés
Az Erasmus tanulmányok alatt elvégzett kurzusok itthoni tanulmányokba való beszámítása kötelező. A záróvizsga előtt mindenképpen be kell mutatniuk transcriptjüket, és el kell ismertetniük a kinti kurzusokat – ennek hiányában a hallgató nem államvizsgázhat.
A kreditátviteli kérvény intézése (vagyis a kint elvégzett kurzusok elismertetése) a hallgató felelőssége, részletes leírás itt található.