A túlélés mintázatai | DEGOB jegyzőkönyvek új megvilágításban

A túlélés mintázatai | DEGOB jegyzőkönyvek új megvilágításban
04/18 - 06/30

2024. április 18. 17:00 - 2024. június 30.

Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár (1077 Budapest, Dohány utca 2.)

04/18 - 06/30

2024. április 18. 17:00 - 2024. június 30.

Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár (1077 Budapest, Dohány utca 2.)


A magyarországi holokauszt-deportálások 80. évfordulóján, 2024. április 18-án nyílik tárlat a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban. A kiállítás az ELTE Research Center for Computational Social Science (RC2S2) égisze alatt működő Digital Lens interdiszciplináris kutatócsoport kutatási eredményeit is bemutatja.

A Barna Ildikó szociológus által vezetett, az ELTE Research Center for Computational Social Science (RC2S2) égisze alatt működő Digital Lens egy interdiszciplináris kutatócsoport, mely az elmúlt években a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéhez tartozó, felbecsülhetetlen értékű, úgynevezett DEGOB jegyzőkönyvek újfajta elemzésével foglalkozott. A Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) munkatársai 1945-ben, a deportálásból éppen visszatért mintegy ötezer túlélővel vettek fel interjút a deportálást megelőző életükről, deportálásuk körülményeiről és tapasztalatairól, valamint jövőbeli terveikről. A több mint 3600 jegyzőkönyvet a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársai az 1990-es évektől folyamatosan dolgozták fel.  

A Digital Lens ezt a korábban már online publikált gyűjteményt a hagyományos kvalitatív és kvantitatív módszerek mellett innovatív és digitális eszközökkel elemezte. A csoport kutatási kérdései a holokauszt nyelviségéhez, az üldöztetés topográfiájához, valamint a férfiak és nők eltérő tapasztalataihoz kapcsolódnak, melyekre automatizált szövegelemzéssel, vizualizációkkal és a mesterséges intelligencia használatával keresik a válaszokat. Az üldöztetés topográfiájának bemutatására javasolt technikai megoldásaik során adatvizualizációs eszközöket használtak. Ezek olyan történelmi tapasztalásokat is képesek megjeleníteni, amire a csupán papíron létező adatok alapján sokszor nincsen lehetőség. A deportáltak útvonalainak ábrázolása eredményeképpen értették meg, hogy az Auschwitz-központú felfogás nem egyezik azzal a túlélői tapasztalattal, amelyet a közvetlenül a háború utáni visszaemlékezések részleteznek. A kiállítás célja a kutatócsoport munkájának és eredményeinek bemutatása.  

A kutatócsoport eredményei a DEGOB-bal kapcsolatos levéltári tárgyak, valamint Sipos Melinda helyspecifikus alkotásával kiegészítve emlékeznek meg a magyarországi deportálások 80. évfordulójáról. Sipos művészeti gyakorlatát és az adatok materializálása terén szerzett szakértelmét ötvözi és alkalmazza interdiszciplináris kutatási projektekben térbeli installációk, szobrok formájában.  

A tárlaton a tudomány, a művészet, és a digitális világ találkozik, miközben a tanúvallomások feltárják a látogatók előtt a múltat és annak emlékezetét. 

A tárlatot workshopok és tárlatvezetések is kísérik, melyek során a közönség közelebbről megismerkedhet a túlélők visszaemlékezéseivel, azok érzelmi vetületével, valamint a projekt egyedülálló kutatási módszertanával és kutatási eredményeivel is.  

Meghívó | Szórólap (magyar és angol nyelven)

Fotókredit: Bojár Sándor: Segélyezettek a Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) Bethlen téri épülete előtt, 1945, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár

Kiállító művész: Sipos Melinda 

A kiállítás szervezői: Barna Ildikó, Szabó M. Alexandra, Katona Eszter, Gellén Barbara 

https://dl.rc2s2.elte.hu/ | http://degob.hu/ | http://melindasipos.net/