Barna Ildikó és Vajda Júlia: Új egyetemi tanárokat köszönt az ELTE TáTK
A felsőoktatási oktatói munkakörök csúcsa az egyetemi tanári pozíció. Az egyetemi tanárokat közvetlenül a mindenkori köztársasági elnök nevezi ki.
Barna Ildikó 2000-ben szerzett szociológus diplomát az ELTE BTK Szociológiai és Szociálpolitikai Intézet, Továbbképző Központban, az ELTE Társadalomtudományi Karának jogelődjében. 2009-ben szerezte meg doktori fokozatát, majd 2013-ban habilitált. Diplomájának megszerezése óta dolgozik az ELTE TáTK-n (illetve 2003 előtt annak jogelődjében), 2000–2002 között óraadó tanárként, 2002–2009 között tanársegédként, 2009–2013 között adjunktusként, majd 2013-tól habilitált egyetemi docensként. 2013–2024 között az ELTE TáTK Társadalomkutatások Módszertana Tanszék vezetője. Alapítása (2018) óta a Az ELTE-RC2S2 (Research Center for Computational Social Science) kutatócsoport társvezetője. Kutatási témái közé tartozik az antiszemitizmus, az emlékezetpolitika, a holokauszt és a levéltári kvantitatív kutatás. Az utóbbi években érdeklődése az automatizált szövegelemzés felé fordult és a hagyományos kvantitatív és kvalitatív módszereket kiegészítve alkalmazza a természetesnyelv feldolgozás módszereit a fenti témákban végzett kutatásiban. Számos kutatási támogatásban részesült, köztük az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjában (2017–2020). Emellett több rangos ösztöndíjat is elnyert, így vendégkutató volt a prágai Malach Centre for Visual History-ban (2020), a bad arolseni Arolsen Archive-ban és a londoni Wiener Holocaust Library-ban (2017), valamint a United States Holocaust Memorial Museumban Washington DC-ben (2015). Számos publikáció szerzője, és szerzőtársaival együtt 2003-ban, 2017-ben és 2023-ban elnyerte a Magyar Szociológiai Társaság Polányi Károly díját az előző év legjobb publikációjáért.
Vajda Júlia az ELTE TTK-n és BTK-n szerzett matematikus és matematikai szakfordítói, szociológus és pszichológus diplomákat. Egyetemi doktori és PhD (1996) fokozatot szociológiából szerzett – ezen a tudományterületen is habilitált. Pszichoterápiás tanulmányait részben az EGO Klinikán, részben a Haynal Imre Egészségtudományi Egyetemen folytatta. 1984 óta oktat az ELTE-n, a BTK Szociológiai Intézetében, illetve jogutódján, az ELTE TáTK-n. Kimagasló oktatói és kutatói teljesítménnyel rendelkezik, az elmúlt évtizedekben számos nemzetközi egyetem vendégprofesszora volt: tanított a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetemen (1995), a brno-i Masaryk Egyetemen (2012 óta), a göttingeni Georg-August Universität-en (2015), valamint a frankfurti University of Applied Sciences-en (2022). Kutatásainak fókuszában kezdetektől fogva a történelem, a történelmi trauma és az egyéni és kollektív identitás kapcsolatát firtató problémák álltak. Oktatói és kutatói tevékenysége mellett fontos eredménye, hogy a 2000-es évek elején létrehozott egy mára több mint 400 darab – holokauszt túlélőkkel és a holokauszt szemtanúival, köztük embermentőkkel készített – interjúból álló gyűjteményt (OSA Alapítvány, Budapest, Yad Vashem Múzeum és Dokumentációs Központ, Jeruzsálem). A gyűjtemény interjúi alapján született meg akadémiai doktori disszertációja is, melyet 2023-ban védett meg. Pszichológusként is tevékenykedik.