„Büszkék vagyunk a szombathelyi gazdászképzés eredményeire”

2024.04.25.
„Büszkék vagyunk a szombathelyi gazdászképzés eredményeire”
„25 éves a közgazdászképzés Szombathelyen” címmel tartotta meg jubileumi ünnepi konferenciáját 2024. április 19-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Karának Közgazdaságtudományi Intézete a Savaria Egyetemi Központban. A félnapos eseményen a köszöntő beszédek után szakmai előadásokat hallgathatott meg a közönség, a rendezvény pedig a képzésben korábban illetve jelenleg résztvevő oktatóknak átadott emléklapokkal zárult.

A SEK dísztermében zajló jubileumi konferenciát az ELTE rektora, Dr. Borhy László nyitotta meg, aki beszédében csodálatos eredménynek nevezte, hogy az ELTE-hez való csatlakozás után a magas színvonalú szombathelyi közgazdasági képzések megduplázták, majd megháromszorozták a hallgatói létszámukat. Kiemelte, hogy a SEK közgazdasági képzésein diplomát szerzett hallgatók tudásukkal és munkájukkal egyértelműen hozzájárulnak a régió gazdaságának fejlődéséhez. Dr. Szűcs Gábor Zoltán, az ELTE TáTK dékánhelyettese örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a szombathelyi oktatói és hallgatói közösség 2017 óta a Társadalomtudományi Kar arculatának meghatározó részévé vált, többek között a zöld átmenet társadalmi következményeire, a zöld marketingre, vagy éppen az ipar 4.0-val járó logisztikai fejlődés kérdéseire irányuló kutatásaival. A TáTK dékánhelyettese hozzátette, a Kar nagyon örül annak, hogy az itt tanító oktatók a szakmai ismeretek magas szintű átadása során – a TáTK éthoszának megfelelően – a társadalmi felelősségvállalás jelentőségét is hangsúlyozzák a hallgatók számára. „Büszkék vagyunk a szombathelyi gazdászképzés eredményeire” – összegzett köszöntő beszédének végén. Pataky Csilla, az ELTE Alumni Központ vezetője is köszöntötte az hallgatóságot az évforduló alkalmából, és hangsúlyozta, hogy az ELTE Alumni szervezetének SEK tagozata minden végzett hallgató csatlakozását szeretettel várja. 

Dr. Varga Imre, a Közgazdaságtudományi Intézet igazgatója fényképekkel illusztrált prezentáció segítségével vezette végig az egybegyűlteket a szombathelyi közgazdasági képzések történetén a Berzsenyi Dániel Főiskola részeként (1999–2007) és a Nyugat-Magyarországi Egyetem részeként (2008–2017) eltöltött időszakok felidézésével, majd bemutatta az elmúlt 7 év legnagyobb eredményeit. 2017 után a képzési portfólió újabb szakokkal gazdagodott, az oktatói létszám két tanszéknyire bővült, és az évente felvett hallgatók száma is többszörösére emelkedett. Dr. Varga Imre külön kiemelte kollégája, Dr. Székely Klára szakmai hozzájárulását az intézet „újjászületéséhez”, illetve az ELTE TáTK korábbi és jelenlegi vezetésének támogató szerepét abban, hogy a Szombathelyen folyó munka hatékony és sikeres lehet. Elégedetten számolt be róla, hogy számos külső partnerrel kötöttek már stratégiai együttműködést, hallgatóik pedig sikeresen szerepelnek a felsőoktatási versenyeken és pályázatokon is. Dr. Balázsy Péter, vármegyei jegyző zárta a köszöntő beszédeket azzal a gondolattal, hogy a lendületnek nem kell ám megtörnie: képzésből, hallgatóból és sikerből is lehet szerencsére még több.

Az első plenáris előadást (ezúttal nem rektori, hanem régészi minőségében) Dr. Borhy László tartotta Kereskedelmi útvonalak szerepe Savaria életében címmel. Előadásából a közönség megtudhatta, hogyan tekintett a Római Birodalom azokra a területekre, melyeket elfoglalt, milyen jelentősége volt a Borostyánkő útnak, és mi minden utal Szombathelyen még ma is erre az időszakra. Érdekességképpen megemlített egy különleges mérföldkövet is, amelyen a két város, Róma és Savaria 675 000 lépésnyi távolsága szerepel, és ennek kapcsán szóba került az is, hogy Septimius Severus császárrá koronázásában mekkora szerepe volt Pannoniának.  

A történeti bevezető után a jelen kihívásai, ezen belül is a közgazdaságtani megközelítések kerültek a középpontba. Máté-Tóth István, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgató-helyettese Tőkepiaci trendek és vállalati lehetőségek címmel tartott előadást, melyben kiemelte, hogy a tőkepiac és a tőzsdék szerepe nőni fog a következő évtizedben. Példaként említette, hogy a vállalatok részéről befektetést igényel a digitális átállás és a zöld átállás, a banki finanszírozási függőség azonban akadályozhatja a növekedést. A BÉT egyik célja, hogy segítséget nyújtson a vállalkozásfejlesztéshez azáltal, hogy segítenek olyan befektetőket találni, akik hozzájárulnak a tudástőke és a kapcsolati tőke növeléséhez, a finanszírozáshoz.

Mohos Géza, a CIB Bank szombathelyi fiókigazgatója Social Engineering – Milyen veszélyek leselkednek a banki ügyfelekre? című előadása során kifejezetten a képzések jelenlegi hallgatóihoz intézte szavait, amikor arról beszélt, hogy a közgazdász végzettséggel rendelkezőknek fel kell hívniuk a az emberek figyelmét arra, milyen módszerekkel próbálhatják tőlük kicsalni a pénzüket. Bár a telefonos „bajba került az unokája”, vagy az e-mailes „keresi az örökség a gazdáját” típusú csalások ma is léteznek, a jövő már a deep fake technológiáé. Az előadó több történetet is mesélt arról, hogyan utasítottak az elmúlt években banki alkalmazottakat főnökeik digitális hasonmásai hatalmas összegű átutalásokra, és tippeket is mondott arra, hogyan lehet (legalábbis egyelőre) leleplezni ezt a fajta átverést.

Hasonló témával foglalkozott A mesterséges intelligencia szerepe a pénzügyi közvetítésben című előadásában Zsámboki Balázs, a frankfurti Európai Központi Bank szenior csoportvezetője. Miután bemutatta a mesterséges intelligencia különböző típusait, és egyes felhasználási területeit (pl. fordítás, előrejelzés, automatizálás, optimalizálás), azt elemezte, milyen kockázatokra kell fokozottan odafigyelni, ha a pénzügyi szektorról van szó. Bár a mesterséges intelligencia emelheti a hatékonyságot és csökkentheti a költségeket, eközben számos probléma is felmerülhet a működés kapcsán (algoritmikus torzítás, szerzői jogi problémák stb.), a felhasználók pedig kiszolgáltatottá válhatnak a fejlesztőknek és a szolgáltatóknak. Az előadó rámutatott, amennyiben a bankok nem elég óvatosak, végső soron elveszíthetik azt, amiért annyit dolgoztak: az ügyfeleik bizalmát. 

A konferenciát művészeti produkciók (a Lorigo TSE táncosainak nyitótánca és Pató Bálint Gábor énekelőadása) színesítették, a szakmai előadások után pedig Dr. Szűcs Zoltán Gábor, az ELTE TáTK dékánhelyettese emléklapokkal köszönte meg a szombathelyi közgazdasági képzések korábbi, illetve jelenleg is aktív oktatóinak áldozatos munkáját. A konferencia hivatalos zárása után még sor került egy közös koccintásra és az ünnepi torta elfogyasztására is.

Köszönjük a szervezőknek az eseményt, és boldog 25. születésnapot kívánunk a szombathelyi közgazdászképzésnek!


Az esemény az ELTE Alumni támogatásával valósult meg. Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!