ELTE TáTK-s kutatók az MSZT 2024. évi konferenciáján
November 27-én a „Digitalizáció és egyenlőtlenség I.” szekció vezetői között lesz két oktatónk, Koltai Júlia és Rakovics Zsófia, a „Digitalizálódó szociológia. Határátlépések, kutatói és archivista dilemmák és lehetőségek I.” szekció vezetője Schleicher Nóra lesz, a „Civil társadalom és politikai részvétel változó környezetben” szekciót pedig Gerő Márton vezeti.
Ugyanezen a szerdai napon előadást tart Szabari Vera (A szociológiai dokumentumok vándorlása térben és időben), Szabó Miklós (Tilos az AI?), Koltai Júlia (Stefkovics Ádámmal és Ligeti Anna Sárával: A COVID-19 oltás felvételének becslése digitális viselkedési adatokból), Kollányi Zsófia (Neumann Eszterrel és Blaskó Ágnessel: Szociodráma mint társadalomtudományi kutatási módszer), illetve Németh Renáta, Tátrai Annamária, Simon Dávid és Szabó Miklós (A ChatGPT belépett az előadóterembe, avagy RAG-rendszerrel bővített nagy nyelvi modellek tanulástámogató szerepben – egy pilotprojekt tapasztalatai az ELTE TáTK-n).
November 28-án folytatódnak az előző napi témák: a „Digitalizáció és egyenlőtlenség II.” szekció vezetői között ott lesz két oktatónk, Koltai Júlia és Rakovics Zsófia, a „Digitalizálódó szociológia. Határátlépések, kutatói és archivista dilemmák és lehetőségek II.” szekció vezetője pedig Schleicher Nóra lesz.
A „Mesterséges szereplők emberi közösségekben: A nyilvánosság és a kreativitás jövője az algoritmusok társadalmában” című plenáris előadás egyik felkért hozzászólója Koltai Júlia lesz.
A második napon előadást tart még Kmetty Zoltán (Az AI és a szociológiai kutatás), Tausz Katalin és Menich Nóra (A fogyatékossággal élő emberek a társadalmi egyenlőtlenségek rendszerében), valamint Kollányi Zsófia is (Kovács Katalinnak és Szántó Zsuzsával: Diéta: a cukorbetegséggel élők mindennapjai a 2020-as évek Magyarországán).
November 29-én a „Politika és társadalom a digitalizáció korában” szekció egyik vezetője Kmetty Zoltán lesz, a „Digitalizáció és feminizmus” szekciót két oktatónk, Gregor Anikó és Virágh Enikő vezeti, Rácz Andrea a „Digitalizáció lehetőségei és dilemmái a szociális munka praxisában” társ-szekcióvezetője lesz, Havrancsik Dániel pedig a „Merre tovább, szociológiaelmélet a mediatizáció korában?” szekció egyik levezetőjeként működik közre.
A harmadik napon az érdeklődők meghallgathatják vezetett szekciójában Kmetty Zoltán előadását is (Stefkovics Ádámmal: Ugyanazt mérjük? A survey alapuló Facebook-használat pontosságának összehasonlítása digitális viselkedési adatokkal a politikai, valamint az egészséggel kapcsolatos viselkedés mérésében), Tátrai Annamária pedig egy másik szekcióban ad majd elő angolul (Gábos Andrással és Tomka Zsófiával: Methodological issues of EU statistics on income and living conditions (EU-SILC)).
A pénteki „Örökségeink, veszteségeink és a szociológia jövője” panel meghívott résztvevői Gerő Márton, Sik Endre és Szabari Vera lesznek (moderátor: Nagy Beáta). A panel egy 1995-ös MTV-stúdióbeszélgetés felvételének levetítésével kezdődik majd, melyen a szociológia nemrég elhunyt „legendái” is szerepelnek, többek között Ferge Zsuzsa, Szalai Júlia és Ladányi János. Az ELTE TáTK több jelenlegi professor emeritusa (Sik Endre, Kolosi Tamás) is megszólal a levetítendő stúdióbeszélgetésen, mellyel a szervezők a szereplők tudományos munkásságának jelentőségére, illetve a szociológia fontosságára és felelősségére is szeretnének reflektálni.
Nagy örömünkre szolgál, hogy a konferencián a TáTK PhD programjainak hallgatói és doktorjelöltjei is megjelennek előadóként: Ale Éva, Borissza Eszter, Doreena Deng, Gergely Andrea, Gradwohl Regina, Abdul Samih Gubari, Kerényi Szabina, Kitzinger Dávid, Papadopulosz Dóra, Pauló Edit és Szabó Péter.
A rendezvény az MSZT honlapján (letölthető programmal)
A rendezvény a Pécsi Tudományegyetem honlapján (lapozható programmal)