Felhívás tereplátogatáson való részvételre – Roma közpolitikai Taktaszadán és Tomoron
A terepgyakorlat 2 napos.
A telepgyakorlaton az ELTE TáTK Szociológia Doktori Iskola aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatói vehetnek részt. (A résztvevő hallgatóknak a 2019/20. II. félévében is aktívnak kell lenniük.)
Tervezett program
Első nap
Vonattal érkezés Miskolcra, onnan vonattal Taktaszadára.
Pár szó a terepről: Taktaszada község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Szerencsi járásban.
Lakosságszám: 2 018 fő
A település lakosságának 82%-a magyar, 18%-a cigány nemzetiségűnek vallja magát. (nepszamlalas.hu)
Két világháború között: homogén szegény népesség (relatíve kicsi földtulajdonos paraszti réteg, és zsellérek).
Második vh. után rendszerváltásig: megélhetés tsz – állami gazdaság és ingázás Szerencsre (cukorgyár, csokoládégyár) továbbá Miskolcra.
Hetvenes években nagyarányú elvándorlás.
Rendszerváltás után: munkahely elvesztése, homogén nagyon szegény népesség. Jobb helyzetűek a stabil jövedelemmel rendelkező nyugdíjasok. További nagyarányú elvándorlás.
Napjainkban: óriási egyenlőtlenségek. Egyrészt van néhány állványozással foglalkozó roma vállalkozó, aki kb. 100 embernek biztosít munkát Németországban ill. Ausztriában havi kb. 2000 euro-s jövedelemmel. Prostitúció (emberkereskedelem) kb. 60 nő van kint Dubajban, Svájcban, Hollandiában. Nyugdíjasok relatíve elszegényedtek. Kb. 50 közfoglalkoztatott nagy szegénységben
Feneketlen nyomor: akik csak szociális segélyekből élnek.
Első nap délután és este
Kisbusszal Tomorba. Gosztonyi Márton a Tomori Részévteli Akciókutatásról beszél, mely a PAR módszertant, és a pénzügyi túlélési stratégiákat takarja.
Vacsora: Tomoron
Szállás: Tomoron
Második nap
Ismerkedés a gyakorlatban a 20 éve zajló programmal, melynek keretében vállalkozások indultak és erősödtek meg, jelenleg éppen 6 új vállalkozás van születőben.
A második napon a résztvevők megismerkednek az élmény-és közösség alapú turisztikai élményt nyújtó Romama Lakásétterem és Szállás társadalmi vállalkozással, mely helyi hátrányos helyzetű, főként roma munkavállalókat foglalkoztat.
A Romama Lakásétteremet, a Romama Szociális Szövetkezet hívta életre 2014-ben. A Szövetkezetet tomori és laki cigány lakosok alkotják azzal a küldetéssel, hogy elősegítsék a hátrányos helyzetű családok foglalkoztatásának előmozdítását az Edelényi járás nehéz helyzetű kistelepülésein, elsősorban Tomoron, Lakon, Szakácsiban és Hegymegen. A Szövetkezet az elmúlt 10 évben rengeteg tapasztalatot szerzett a non-profit szektorban megvalósuló projektjei révén, valamint az üzleti világában is jelen van 3 éve, a Romama lakásétteremmel és a Homrogdi Szociális Bolttal. Megközelítésében nem egyéni, hanem sokkal inkább közösségi szinten szeretne változást elérni, mind a helyi közösségek, mind a települések szintjén. A Szövetkezet vezetője és motorja Siroki László, aki mára több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik a különböző társadalmi és gazdasági fejlesztések terén a térségben. Nonprofit menedzserként több önkormányzatot és civil szervezetet is segített/mentorált, vagy segítette a helyi közösségeket, hogy előrébb tudjanak jutni. Ezekből a tevékenységekből nőtt ki 2007-ben a Szövetkezet, aminek munkáját számos szervezet (Menő Alapítvány, Csereháti Roma Önsegítő Egyesület, Prapp Kft, Autonómia Alapítvány, települési önkormányzatok, Abakusz Iskola, BAZ Megyei Kormányhivatal Szikszói Járási Hivatala, stb.) és magánszemély támogatja. A Lakásétterem jelenlegi megvalósításában a szövetkezet munkáját aktívan segíti Gosztonyi Márton is, aki számos gazdaságélénkítő és mikrofinanszírozási programot valósított meg az elmúlt években Magyarország hátrányos helyzetű kistelepülésein.
A Romamaa program követően ebéd, majd kisbusszal vissza Miskolcra, és onnan vonattal Budapestre.
Gyakorlat célja
Egyenlőtlenségek tanulmányozása
- Egyenlőtlenségek és szociális ellátórendszer a szociális szakemberek szemével (beszélgetés a szociális munkással, védőnővel.)
- Prostitúció, mint a szegénység csökkentésének eszköze?
- Beszélhetünk-e a szegénység kultúrájának fennmaradásáról relatíve jó helyzetűek ellenére?
- Beszélgetés külföldi munkavállalóval, vagy hozzátartozójával.
- Értelmiség (diplomások) mint társadalmi réteg hiánya a településeken.
Alapkérdés: A település elslumosodását meg tudja-e állítani a nagyarányú külföldi munkavállalás és ennek következtében egy relatíve jómódú roma réteg megjelenése?
A gyakorlatot Gyukits György (ME) és Csepeli György (ELTE TáTK) vezeti.
A terepgyakorlat költségeit (utazás, szállás) az ELTE TáTK Szociológiai Doktori Iskola biztosítja aktív hallgatói számára.
A költségek fedezetére az EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00007 sz. pályázati szerződés szolgál.
Helyek száma 11 hallgató, 3 oktató. A terepgyakorlat időpontja: 2020. február 2-3.
Jelentkezés módja
Az alábbi űrlap kitöltésével:
https://forms.gle/qqJZjThtJJPHSDDX6
Jelentkezési határidő: 2019. december 12.