Gödöllőn találkoztak Európa statisztikus és adattudós doktoranduszai

A konferencia célja a szakmai együttműködés erősítése az érintett országok között, valamint új közös kutatások elindítása. A Konferencia alapítói között magyar oldalról az ELTE Társadalomtudományi Kar Statisztika Tanszéke volt jelen. Az azóta eltelt csaknem 30 évben a konferencia számos hazai statisztikust, adattudóst indított el pályáján, első nemzetközi megmutatkozási lehetőséget biztosítva nekik.
A 2024-es konferenciát Simon Dávid vezetésével az ELTE TáTK Statisztika Tanszék szervezte Gödöllőn. A magyar részvételt és szervezést idén is az ELTE TáTK Statisztika Tanszéke koordinálta, amely országos szinten is kapcsolatot tart a statisztika oktatással foglalkozó intézményekkel, köztük a Szegedi Tudományegyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, valamint az ELTE matematikus képzéseivel és doktori iskoláival. A konferencián a legkiválóbb meghívott doktorandusz hallgatók mellett az öt ország vezető statisztikai oktatói és a szervezőbizottság tagjai is részt vettek.
![]() |
Csoportkép: a résztvevő doktoranduszok és oktatóik |
Az idei eseményen 13 meghívott előadó mutatta be kutatásait, amelyek témái széles spektrumot öleltek fel, ám közös nevezőjük az alkalmazott statisztikai módszerek voltak. Néhány kiemelt előadás:
Rakovics Zsófia, az ELTE TáTK Módszertan Tanszék tanársegédje, a mesterséges intelligencia (nagy nyelvmodellek) által generált szilícium-minták és a nemzetközi reprezentatív survey kutatások mintáinak statisztikai összehasonlításával foglalkozott.
Ana Perišić Horvátországból többváltozós bináris klasszifikátorok teljesítményét vizsgáló modellt mutatott be, amelyet olyan területeken lehet alkalmazni, mint a hitelbírálat vagy a pszichometriai tesztek.
Lajos Hanka, az ELTE TáTK Survey Statisztika és Adatanalitika mesterszakon végzett hallgatója a középiskolai kompetenciamérések összehasonlíthatóságát vizsgálta, amely jelentős hatással van mind az oktatási intézmények értékelésére, mind az oktatáskutatásra.
Nikolina Pleić Horvátországból egy statisztikai módszer alkalmazását mutatta be a betegségek genetikai okainak vizsgálatában. Kutatása az EU Horizon program támogatásával folytatódik további horvát és szerb partnerekkel.
Sara Ahsani-Nasab Olaszországból genetikai eltérések és a COVID lefolyása közötti összefüggéseket vizsgálta, megállapítva, hogy bizonyos genetikai eltérések nem feltétlenül kapcsolódnak a COVID súlyosságához.
A konferencia sikeres megrendezéséhez számos szponzor járult hozzá. Kiemelt támogatóink között szerepel az ELTE Kiválósági Alapja, az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft., a Századvég Alapítvány, Gödöllő Város Önkormányzata, valamint a Medián Piac- és Közvéleménykutató.
Az esemény ismét bebizonyította, hogy az YSM egy kiváló platform a statisztika területén végzett kutatások bemutatására, és nagyszerű lehetőséget teremt a nemzetközi szakmai együttműködések kialakítására.
TÁMOGATÓK |
![]() |