Interaktív színházi élmény: Szociopoly

Öt új érzékenyítő előadás az NKA támogatásával

2024.06.14.
Interaktív színházi élmény: Szociopoly
A Bass László adjunktus (ELTE TáTK Szociális Munka Tanszék) által vezetett Szociopoly projekt öt érzékenyítő interaktív színházi előadás megvalósítására nyert támogatást az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának pályázatán (201108/3159 pály. az.) a 2023/24-es tanévben.

A sikeresen lezajlott öt előadás közül hármat középiskolai közönség előtt játszottak a program alkotói: Bass László, Fábián Gábor, Fehér László, Hay Anna, Jaskó Bálint, Olasz Renátó és Sipos Vera. A gimnáziumokban megvalósult interaktív színházi programot követően a résztvevő diákok megismerkedhettek az ELTE társadalomtudományi képzéskínálatával is.

A tanév negyedik előadásának az ELTE TáTK adott otthont. A kar szociális munkás hallgatóiból álló közönsége kiemelte, hogy az interaktív előadáson keresztül nem csupán a mélyszegénység számukra új perspektíváit ismerhették meg, de a létminimum szintjén élők szerepébe bújva még átélhetőbbnek érezték a leszakadás és megélhetési küzdelem tapasztalatát.

Fotók balról jobbra, fentről lefelé: Előadás a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban (január 19.), a Pesthidegkúti Waldorf Gimnáziumban (január 25.), a budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban (június 5.), az ELTE TáTK-n (március 6.) és az érdi Szociális Gondozóközpontban (május 9.)

A Szociopoly eseménysorozat záró előadására az érdi Szociális Gondozóközpont épületében került sor. 2024 tavaszán az érdi önkormányzat megbízásából kutatómunkát végzett az ELTE (szociológus és szociális-munkás hallgatók részvételével) Érd városában a Szociális célú városrehabilitáció érdekében szegregáció felszámolása – társadalmi érzékenyítés című projekt keretében. Az egyetem hallgatóinak a munkáját a város szociális szakemberei segítették. A munka záró beszámolójával egybekötve Érden is sor került egy Szociopoly előadásra, ahol a diákok és szociális szakemberek alkotta „vegyes” közönség együtt játszott.

Az előadás után a közönség így nyilatkozott: „A játék a maga valóságával döbbenti rá az embereket, hogy sajnos Magyarországon nagyon sok család él hónapról-hónapra szörnyen nehéz körülmények között. A legjobb szavak rá szerintünk: hidegrázós, arcon csapós, sokkoló. Azt gondoljuk, mindenkinek egyszer legalább játszania kellene a Szociopolyval, hogy egy kicsit értékelje az életét, és más szemszögből, reálisabban tekintsen a világra. Nagyon köszönjük [a Szociopoly alkotóinak] az élményt.”