Komposztfarm – Interjú Herbák Mihállyal

2023.03.19.
Komposztfarm – Interjú Herbák Mihállyal
Közel 180 ELTE-s hallgató fejezte be Hungarian Startup University Program (HSUP) első félévét, a tavaszi szemeszterben a legjobb tíz ötlet továbbfejlesztésén csapatokban dolgoznak a hallgatók. A nyertes ötletgazdákkal készült interjúsorozatban Herbák Mihály, a Társadalomtudományi Kar hallgatója mutatja be projektötletét.

Mesélj az ötletetekről, miért egyedi?  
A Komposztfarm alapvetően éttermektől, piacoktól és magánszemélyektől begyűjtött zöldhulladék komposztálásával, majd abból tápoldatok gyártásával foglalkozik. Ez volt az alapvető elgondolás, azóta továbbfejlesztettük az ötletet, és jelenleg egy komplex szolgáltatáscsomaggal készülünk. Ide sok minden tartozik: permakultúrás balkonládák, tetőkertek építésén át a tápoldatokon keresztül egész az edukatív jellegű kurzusokig.  A negatív karbonlábnyomú zöld innovációk mellett szívügyünk még a lakosság minél jobb informálása a körforgásos gazdasággal és egyéb fenntarthatósággal kapcsolatos dolgokkal kapcsolatban. 

Milyen kompetenciák jelennek meg a csapatban, hogyan zajlik a közös munka?
Még nem volt tapasztalatunk a start-up világával, pár ismerősünk próbálkozott vele, illetve ismerősökön át tudtuk felvenni a kapcsolatot sikeres start-up-okkal, tőlük tudtunk tudást becsatornázni. Nagy segítségünkre van mentorunk Katona Gergely is, ő nagyon tapasztalt. A közös munka gördülékenyen zajlik, egy baráti csapat vagyunk, javarészt az ELTE humánökológia szakáról, innen is jött a zöld indíttatás. A barátokkal való munkának csak a napos oldalát tapasztaljuk. Bár a mesterszakunk ugyanaz, de előéletünk nagyon változatos, van biológusunk, mérnökünk, permakultúrában járatos személyünk, illetve pénzügyesünk is. Kicsit vicces, hogy egyik tagunk jelenleg Norvégiából segíti a csapat munkáját, de rengeteg szuper gyakorlatot tud megosztani velünk. A megbeszélések egy része emiatt online van, de az itthoniakkal mindig összeülünk személyesen. Sok ötletünk van, inspiráljuk egymást, de ha elszállnánk, vissza is tudjuk egymás húzni a földre, utána csapatépítő jelleggel megiszunk egy sört.  

Ki a szolgáltatás célcsoportja? 
Társasházakat, önkormányzatokat és cégeket is megcélzunk. Jelenleg fejlesztünk egy applikációt, ami lehetővé teszi majd a feliratkozásos rendszert, de minden titkunkat még nem szeretnénk elárulni!

Mi jelenti a legnagyobb kihívást a projekt megvalósítása során? Melyek a további terveitek? 
Mint minden mező- és hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalatnak, nekünk is kihívást jelent, hogy ez az iparág rendkívül tőkeintenzív. Kifejezetten sok dolognál találtunk okos megoldást, amikkel sokat tudtunk csökkenteni a költségeken, de valószínűleg a végleges telephely megtalálása lesz a legnehezebb. Terveink azok vannak bőven, szeretnénk a jövőben konténerekből építeni vertikális farmszerű télikerteket, melyek akár majd egy energiaközösségi hálózatba is be tudnak csatlakozni. Valamint szeretnénk segíteni vállalatok CSR tevékenységeit is. 

A „Komposztfarm - Élelmiszerhulladék komposztálása, abból tápoldat készítése csapat” tagjai:
Projektgazda: Herbák Mihály (ELTE TÁTK Humánökológia, Rajk Szakkollégium)
Csapattagok: Major Milán (ELTE TÁTK Humánökológia), Ozoróczy Ákos (Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi gazdálkodás, Rajk Szakkollégium), Sümegi Albin (ELTE TáTK Humánökológia), Szabó Bettina (ELTE TáTK Humánökológia)