Kötetmegjelenés: Humán tőke, társadalmi-gazdasági fejlődés

Kulcskérdések Magyarországon

2025.02.06.
Kötetmegjelenés: Humán tőke, társadalmi-gazdasági fejlődés
2025 januárjában megjelent a Humán tőke, társadalmi-gazdasági fejlődés – Kulcskérdések Magyarországon című kötet, mely a hasonló című, 2024 tavaszán tartott konferencián elhangzott előadások és kerekasztal-beszélgetések anyagait dolgozza fel.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar és a Magyar Nemzeti Bank együttműködésében megvalósuló Humán Tőke Projekt keretében szervezett konferencia résztvevői a magyarországi humán tőke jelenlegi állapotával, a lehetőségekkel és a globális kérdésekkel kapcsolatban osztották meg kutatási eredményeiket, tapasztalataikat és gondolataikat 2024 márciusában.

A tavaszi konferencián elhangzott előadások és beszélgetések alapján készült kötet huszonegy szakpolitikai fókuszú tanulmányt tartalmaz, amelyek 1) a demográfiai folyamatok, 2) az oktatási rendszer, 3) a szociális szféra és 4) az egészségügy összefüggéseiben vizsgálják a humán tőke kortárs kihívásait.

A kötet szerkesztőinek – Kollányi Zsófia, az ELTE TáTK Szociálpolitika Tanszék egyetemi adjunktusa; Kucsera Csaba, az ELTE TáTK Tudománypolitikai és Tudományszervezési Iroda vezetője; Orosz Éva, az ELTE TáTK professzor emeritusa és Asztalos Péter, az MNB vezető közgazdasági szakértője – fő célja az volt, hogy a humán tőkét érintő rendszerek komplexitását hangsúlyozzák, továbbá rámutassanak arra, hogy a „kihívások kezelése a leghatékonyabban az érintett rendszerek együttműködésével, több területen átívelő programok megvalósításával érhető el” (p.9.).

A kötet nem pusztán bemutatja és elemzi a magyarországi egészségügy, demográfiai helyzet, szociális szektor és oktatásügy fő kihívásait, de olyan beavatkozási irányokat és szakpolitikai ajánlásokat is tesz az egyes rendszerek vonatkozásaiban, amelyek élénkítően hatnak az emberi tőkére – beleértve ebbe az új tudás és készségek iránti nyitottságot, az egészséget és erőnlétet, de akár a kreativitást vagy tenni akarást is.

Szabari Veronika, az ELTE TáTK általános és tudományos ügyeinek dékánhelyettese a kötet előszavában kiemeli: „A társadalomtudományoknak kiemelt szerepe van a humán tőkéhez kapcsolódó kérdések megoldásában. A munkaerőpiac működése sohasem egy légüres térben zajlik, a társadalmi, demográfiai és kulturális tényezők ismerete nélkül nem képzelhető el sikeres gazdasági stratégia kialakítása és ez különösen érvényes a humán tőkével kapcsolatos hosszú és rövid távú döntésekre is” (p.7.).

Kucsera Tamás Gergely, az MNB elnöki főtanácsadója pedig köszöntőjében arra mutat rá, hogy az MNB és az ELTE TáTK együttműködése a kötet kapcsán nem előzmény nélküli. Az ELTE TáTK-n folyó képzések és kutatások szorosan kötődnek az emberi tőkét befolyásoló rendszerek kérdésköreihez, és az MNB is kiemelt hangsúlyt fektetett ezeknek a bemutatására az elmúlt években kiadott elemző és stratégiai kiadványaiban.

A kötet az ELTE Readeren keresztül nyilvánosan hozzáférhető, illetve elérhető a konferencia kari honlapjáról is. A benne szereplő elemzések és következtetések hasznos eszközeivé válhatnak a témával foglalkozó kutatóknak, országos és alacsonyabb szintű közpolitika-alkotóknak, valamint a felsőoktatásban oktató és tanuló, jelenlegi és jövőbeli kollégáknak egyaránt.