"Már csak az van, ami nincs" – A holokauszt emlékezete a mai Magyarországon

12/12

2022. december 12. 17:00 - 20:30

KuglerArtSzalon, Budapest 1052, Sütő utca 2.

12/12

2022. december 12. 17:00 - 20:30

KuglerArtSzalon, Budapest 1052, Sütő utca 2.


Az ELTE Társadalomtudományi Kara és a KuglerArt Szalon szeretettel vár minden érdeklődőt "Már csak az van, ami nincs" - A holokauszt emlékezete a mai Magyarországon" című dokumentumfilm megtekintésére és az azt követő közös beszélgetésre a magyarországi holokauszt emlékezetről. 

Az előadók és a beszélgetés koordinátorai:

  • Csepeli György, az ELTE TáTK professer emeritusa
  • Papp Richárd, az ELTE TáTK Társadalmi Kapcsolatok Intézetének igazgatója
  • Surányi András, filmrendező

Közel nyolcvan év telt el a holokauszt tragédiája óta. Az áldozatok és szemtanúk nemzedékének tapasztalatai lassan átalakulnak a társadalmi emlékezet mintáivá. Mindeközben Közép–Európában az elmúlt évtizedekben nem volt kollektív szembenézés, nem volt nyilvános és átfogó nyílt társadalmi diskurzus a vészkorszakról. A felejtés és az elhallgatás problémái, az antiszemitizmus társadalmi megnyilvánulásai és a holokauszttagadás narratívái Magyarországon is jelen vannak. A rendszerváltás óta eltelt három évtizedben részletesebb holokausztoktatást vezettek be az iskolai tantervekbe, valamint emlékművek, múzeumok épültek, könyvek és filmek jelentek meg a holokausztra való emlékezés érdekében. Felmerül azonban a kérdés, hogy mindez hogyan járul hozzá a holokauszt emlékezetének fenntartásához. Milyen jelentéssel bír ma a holokausztra való emlékezés a különböző generációk között, különböző településeken?

A bemutatásra kerülő Csepeli György, Kiss Richárd, Papp Richárd és Surányi András által készített két részes dokumentumfilm a fent leírtak fényében született fókuszcsoport interjúkra épülő, társadalomtudományi kutatás vizuális dokumentációjából készült.

A dokumentumfilm alapjául szolgáló kutatás kvalitatív társadalomtudományi módszerekkel dolgozza fel és értelmezi a holokauszt emlékezet jelentéseit Magyarországon. A kutatás nóvuma, hogy a magyarországi holokauszt emlékezet kutatás eddig kevésbé feltárt vetületét, a transzgenerációs és transzlokális emlékezeti mintázatok elemzését is magában foglalja. A kutatás eddig négy lokális közösségben, három generáció körében végzett interjúk elkészítésével vizsgálta a holokauszt-emlékezet generációs változásait. A négy választott településen (Budapest, Kőszeg, Ricse és Nagyvárad) készített fókuszcsoportos interjúk vizuális dokumentációja lehetőséget ad továbbá a holokauszt emlékezet magyarországi és határon túli lokális egyezéseinek és különbségének összehasonlító elemzésére is.


Kutatásunk folytatását a Visegrad Fund támogatja.

A dokumentumfilm szakmai bemutatója kitűnő lehetőséggel szolgál a holokauszt emlékezet mai, magyarországi kérdéseinek átbeszélésére a résztvevőkkel. Az alkalom ezáltal nem csupán társadalmunk egyik legfontosabb kérdését járja körül, hanem segít az értelmező emlékezet megkésett, de még talán megvalósítható újragondolásában is. Az előadók ezért előre is köszönik a részvételt és izgalommal várják az estét!

Facebook esemény

Meghívó