Meghívó: "Már csak az van, ami nincs" – A holokauszt emlékezete a mai Magyarországon

Meghívó:
04/20

2023. április 20. 17:00 - 19:30

Néprajzi Múzeum Moziterme (1146, Budapest Dózsa György út 35 – Ötvenhatosok tere)

04/20

2023. április 20. 17:00 - 19:30

Néprajzi Múzeum Moziterme (1146, Budapest Dózsa György út 35 – Ötvenhatosok tere)


Az ELTE Társadalomtudományi Kar Társadalmi Kapcsolatok Intézete, a Magyar Kulturális Antropológiai Társaság és a Néprajzi Múzeum szeretettel vár minden érdeklődőt a "Már csak az van, ami nincs" - A holokauszt emlékezete a mai Magyarországon című dokumentumfilm megtekintésére és az azt követő közös beszélgetésre a magyarországi holokausztemlékezetről. 

Az alkalom és a beszélgetés koordinátorai:

  • Csepeli György, az ELTE TáTK professer emeritusa

  • Papp Richárd, az ELTE TáTK Társadalmi Kapcsolatok Intézetének igazgatója

  • Surányi András, filmrendező

A dokumentumfilm nyelve magyar, angol felirattal. Ennek fényében mind a vetítésre, mind a beszélgetésre örömmel várják a nem magyar anyanyelvű érdeklődőket is!

A rendszerváltás óta eltelt három évtizedben részletesebb holokausztoktatást vezettek be az iskolai tantervekbe, valamint emlékművek, múzeumok épültek, könyvek és filmek jelentek meg a holokausztra való emlékezés érdekében Magyarországon. Felmerül azonban a kérdés, hogy mindez hogyan járul hozzá a holokauszt emlékezetének fenntartásához. Milyen jelentéssel bír ma a holokausztra való emlékezés a különböző generációk között, különböző településeken?

A Csepeli György, Kiss Richárd, Surányi András és Papp Richárd által készített dokumentumfilm a fent leírtak fényében született, fókuszcsoport interjúkra épülő, társadalomtudományi kutatás vizuális dokumentációjából készült.

A dokumentumfilm alapjául szolgáló kutatás kvalitatív társadalomtudományi módszerekkel dolgozza fel és értelmezi a holokausztemlékezet recens jelentéseit Magyarországon. A kutatás nóvuma, hogy a magyarországi holokausztemlékezet-kutatás eddig kevésbé feltárt vetületét, a transzgenerációs és transzlokális emlékezeti mintázatok elemzését is magában foglalja.
A kutatás eddig négy lokális közösségben, három generáció körében végzett interjúk elkészítésével vizsgálta a holokausztemlékezet generációs változásait. A négy választott településen (Budapest, Kőszeg, Ricse és Nagyvárad) készített fókuszcsoportos interjúk vizuális dokumentációja lehetőséget ad továbbá a holokausztemlékezet magyarországi és határon túli lokális egyezéseinek és különbségének összehasonlító elemzésére is.

A kutatás folytatását a Visegrad Fund támogatja.

A filmvetítés és az azt követő beszélgetés nem csupán társadalmunk egyik legfontosabb kérdését járja körül, hanem segít az értelmező emlékezet megkésett, de még talán megvalósítható újragondolásában is.

Facebook esemény