Rácz Andrea: Korunk kihívásaihoz nélkülözhetetlenek a társadalomtudományok

2024.12.04.
Rácz Andrea: Korunk kihívásaihoz nélkülözhetetlenek a társadalomtudományok
A klímaválsággal vagy éppen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos égető kérdésekre nem lehet társadalommal kapcsolatos ismeretek nélkül jó válaszokat adni, ezért is értékelődik fel egyre inkább a társadalomtudományi képzettség – emelte ki Rácz Andrea, az ELTE TáTK oktatási ügyekért felelős dékánhelyettese HVG-nek adott interjújában. 

Az elmúlt időszakban a Társadalomtudományi Kar sikeresen növelte hallgatói létszámát és első helyes jelentkezései számát is – osztotta meg a lappal Rácz Andrea, aki dékánhelyettesi munkája mellett a Szociális Munka Tanszék habilitált egyetemi docense. A nemzetközi tanulmányok és a szociológia alapképzés eddig is népszerű volt a magas pontszámot hozó, nyelvvizsgával rendelkező felvételizők körében, 2024 őszén pedig újraindult az alkalmazott közgazdaságtan alapszak, mely szintén a kiemelkedő matematika- és nyelvtudású diákokat vonzza. Állandó az érdeklődés a szociális munka alapképzés iránt is. A bejutási küszöb csökkentésére a karnak jelenleg nincs szüksége, hiszen tud válogatni a jelentkezők közül.

A különböző TáTK-s szakokat választó hallgatók motivációja persze eltérő. Rácz Andrea szerint a szociális munkát főleg azok választják, akikben erős a segítői attitűd, a nemzetközi és a gazdasági képzések iránt azok érdeklődnek leginkább, akik nagyjából tudják, milyen területen szeretnének dolgozni, míg a szociológia szak esetében több olyan felvételiző is akad, akinek még nincs határozott elképzelése a karrierjét illetően, de szeretne a társadalmi problémák megértésével és kutatásával foglalkozni, és egy minőségi képzés elvégzésével értékes diplomát szerezni.

Ahogy arról Rácz Andrea beszámolt, az ELTE TáTK-n a felvett és ténylegesen be is iratkozott hallgatók 80%-a a mintatanterv szerint teljesíti a választott képzést, a lemorzsolódást csökkentendő pedig rendszeres a szakok minőségbiztosítási felülvizsgálata. A kar társadalomtudományi képzéseire egyre inkább jellemző, hogy gyakorlatorientáltak, és fontos szerepet kap az oktatásmódszertanban az interkulturalitás is, hiszen az angol nyelvű képzésekre járók fele külföldről érkezett hallgató.

„Az elmúlt években ráadásul a tantervfejlesztések a kiscsoportos, interaktív, kompetencia- és élményalapú fejlesztő irányba indultak el, 

sokszor kifejezetten élménypedagógiai módszerekkel dolgozunk” – emelte ki az ELTE TáTK oktatási dékánhelyettese, aki arra is kitért, hogy a hallgatók számára nemcsak lehetőség, hanem kötelező is a szakmai gyakorlat teljesítése. A nemzetközi tanulmányok alapszakon például nemzetközi civil szervezeteknél, diplomáciai testületeknél, multinacionális vállalatoknál szoktak munkatapasztalatot szerezni a hallgatók. A szociális munka alapképzésen tanulók két nagy szakmai gyakorlatát pedig a kar széles kapcsolati hálója segíti, így mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő területet. A szociológia alapszakosok az ún. projektmunka során is kipróbálhatják a kutatások lebonyolítását, elméleti tudásuk gyakorlatba ültetését, a kiscsoportos munkához szükséges kompetenciák használatát.

Rácz Andrea az interjúban hangsúlyozta, az ELTE Társadalomtudományi Kar kifejezetten ösztönzi hallgatóit és oktatóit a külföldi ösztöndíjlehetőségek igénybevételére is. Pár év alatt megtöbbszöröződött az Erasmusszal kiutazó kari diákok száma, a kutatók közül pedig többen olyan nagy, nemzetközi kutatási programokban vesznek részt, mint a Horizon-MSCA vagy a Visegrád Grants.

A Diplomás Pályakövetési Rendszer eredményei azt mutatják, hogy az alapképzés elvégzése után a hallgatók 70%-a 1–2 hónapon belül el tud helyezkedni a munkaerő-piacon – nyilatkozta Rácz Andrea. A frissdiplomások karrierútja viszont – a szakok sajátosságainak megfelelően – nagyon színes. A kutatóintézetek, piackutató cégek, nemzetközi vállalatok, önkormányzatok, kormányzati szervek, az EU intézményei, a média, a civil szervezetek, a szociális ellátórendszer különböző szektorai is alkalmaznak a karon végzetteket.

Mesterképzésre a végzettek körülbelül 20%-a jelentkezik, hozzájuk pedig más karokról és egyetemekről csatlakoznak azok, akik tovább szeretnék képezni magukat. A gólyakérdőív eredményeire támaszkodva Rácz Andrea így fogalmazott a karra érkezőkkel kapcsolatban: „Azért választják az ELTE-t és a mi karunkat, mert egyrészt

jó minőségű képzésre számítanak itt, és arra, hogy a karrierútjukon értékes diplomát szereznek, másrészt az egyetemi és a kari közösség is vonzó számukra.”

Rácz Andrea hangsúlyozta, az ELTE Társadalomtudományi Karának kiemelten fontos a hallgatók mentális jólléte, ezért bármilyen nehéz élethelyzetben ingyenesen igénybe lehet venni pszichológus segítségét is az egyetemen, a tanulási folyamatot mentorrendszer segíti, a HÖK pedig sok kulturális programot szervez az érdeklődőknek.

Jelen írás a HVG Rangsor Diploma 2025 kiadvány "A társadalomtudományos ismeretek jelentősen felértékelődtek" c. cikk (250–252. oldal) alapján készült.