Szociopoly: Sikeresen zárult a legújabb pályázat

2025.03.04.
Szociopoly: Sikeresen zárult a legújabb pályázat
A Nemzeti Kulturális Alap Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiuma támogatásával 2024 szeptembere és decembere között három Szociopoly interaktív színházi előadás valósult meg az ELTE TáTK szervezésében, Bass László projektfelelős vezetésével. 

Szeptemberben az ELTE Társadalomtudományi Kar a Kutatók Éjszakája keretében hirdetett meg egy Szociopoly előadást a Lágymányosi Campuson. A közönség ezen az eseményen azokból állt, akik az egyetem által oktatott témák iránt laikusként érdeklődnek.

November 18-án a kar oktatói és diákjai vettek részt a Szociopoly játékban. Az interaktív előadásba legnagyobb számban a szociális munkás szak hallgatói kapcsolódtak be, de jelen voltak más társadalomtudományi területeket képviselői is. 

Egy kulturális antropológiával foglalkozó kutató különleges élménynek tartotta a játékot:

"Szeretném visszajelezni, hogy mennyire élveztük a programot.

Én is foglalkoztam, foglalkozom szegénységgel: dolgoztam Afrikában, adományszervezőként globális szegénységcsökkentésre fundraiseltem, a disszertációm is érintette a témát némileg, napi kapcsolatom van hajléktalanokkal és jelenleg is tanítok segítségnyújtás–adományozás–altruizmust szociológusoknak. Szóval egy magamfajtának nem a szegénység az új ebben. Ami számomra érdekes volt az az, hogy (…) elképesztően tanulságos a magad bőrén tapasztalni, hogy milyen paternalizálva, sőt megalázva lenni”

December 10-én az Eötvös József Gimnázium diákjainak részvételével került sor a harmadik előadásra. Az évente kiadott középiskolai rangsorban idén ez az intézmény bizonyult az ország legjobb gimnáziumának, és az itt érettségizők körében az ELTE is népszerű továbbtanulási célpont. Bass László szociológus és a Szociopoly színészei ezúttal olyan tizenéves fiatalokkal játszottak, akiknek alig van tapasztalata szegénységben élő emberekről és családokról, és akiket ez az érzékenyítő élmény segíthet hozzá, hogy – akármilyen pályát is választanak majd – felnőve maguk is tegyenek a szegénység csökkentéséért.

A diákok osztályfőnöke visszajelzésében kiemelte: „A gyerekek nagyon élvezték, tele voltak kérdéssel és élménnyel a mai napi »játék« után.

Olyan dolgok is »átmentek« most – és tudom, hogy a játéktevékenység lényege pontosan ez –, amelyek adatok és tények fényében nem jutnak el a szívhez–lélekhez, csak az észhez.

Sok olyan szempontot kaptam én is, amelyet így már élmény-szinten tudok majd beemelni a töri órák vagy az állampolgári ismeretek óráimba – a cigányság, a kirekesztődés témaköreiben. Köszönöm munkájukat az egész csapat nevében!”

Az NKA támogatásával megvalósult pályázat azonosítója: 201108/03549