Erasmus+ Szakmai gyakorlat Mobilitás előtti teendők
1. Mi a teendőm a mobilitás előtt?
A mobilitás megkezdése előtt szükséges elvégeznie a mobilitás előtti teendőit ahhoz, hogy megkapja az ELTE Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya által kiállított Támogatási Szerződést, amely feltétele az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj folyósításának. A mobilitás előtti teendők részeként szükséges lesz kitöltenie egy kérdőívet, elvégeznie az OLS tesztet, rendelkeznie kell biztosítását igazoló dokumentummal (pl. EU egészségbiztosítási kártya), illetve a mindenki; tehát a kiutazó hallgató, a szakigazgató, és a fogadóhely által aláírt Learning Agreementtel. A mobilitás előtti teendőkről részletesebben információt az alábbi linkre kattintva talál.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
2. Mi a Learning Agreement?
A Learning Agreement (Tanulmányi szerződés) a Támogatási szerződés 1. sz. melléklete, melyben az Erasmus+ ösztöndíjat elnyert hallgató megegyezik küldő szakigazgatójával és a külföldi fogadóhellyel a külföldön végzendő szakmai gyakorlatáról.
Amíg a Learning Agreement nincs mindhárom fél (kiutazó hallgató, szakigazgató, fogadóhely) által aláírva, a Támogatási szerződés nem lép életbe, vagyis mobilitása nem valósulhat meg (ösztöndíja nem utalható).
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
3. Honnan tudom, hogy ki a responsible/contact person a küldő és a fogadóegyetemnél?
A fogadóhely responsible/contact személyről és elérhetőségéről érdemes tájékozódni a fogadóhelytől közvetlenül.
A küldő egyetem esetében a responsible person a hallgató szakjának szakigazgatója (BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük), a contact person, pedig a kari Erasmus+ nemzetközi koordinátor.
4. Hogyan kell kitölteni a Learning Agreementet?
Az alábbi linken található Learning Agreement dokumentumot szükséges kitöltenie az Erasmus+ szakmai gyakorlat megkezdése előtt. A kitöltéshez az alábbi kitöltési útmutató nyújt segítséget. A kitöltött Learning Agreementet minden félnek (hallgató, szakigazgató, fogadóhely) alá kell írnia, amely aláírások begyűjtése a hallgató felelőssége.
5. Az egyik fél többszöri megkeresés után sem írja alá a Learning Agreementet. Mit tudok tenni?
Abban az esetben, ha az aláírók (szakigazgató és/vagy fogadóhely aláírója) többszöri megkeresés ellenére sem hagyják jóvá vagy utasítja el a függőben lévő Learning Agreementet, ajánlatos felvenni a kapcsolatot a kari nemzetközi koordinátorral, hogy segíteni tudjon az aláírások begyűjtésében.
6. Kitöltöttem a Learning Agreementet, papíralapon is be kell nyújtanom?
Papíralapú Learning Agreementet nem kell benyújtani sem a kari Nemzetközi Irodának, sem az ELTE Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztályának.
7. Kötelező biztosítást kötni az EU-n belül, vagy elég az EU-s egészségügyi kártya?
Bármilyen egészségügyi probléma, betegség vagy baleset esetén szükséges, hogy a hallgató rendelkezzen megfelelő biztosítással az esetlegesen felmerülő költségek fedezésére. Ennek megfelelően a kiutazó hallgatóknak érvényes egészségbiztosítással kell rendelkezniük a mobilitás teljes ideje alatt. Az egészségbiztosítás igazolható a mobilitás időtartamára érvényes EU-s egészségbiztosítási kártya vagy más, pl. biztosítási társasággal kötött egészségbiztosítás másolatával (fotó vagy szken).
Mivel a mobilitás teljes időtartamára érvényes biztosítással kell rendelkeznie, amennyiben az EU-s egészségbiztosítási kártyája a mobilitás ideje alatt fog lejárni, időben meg kell újítania azt! Felhívjuk figyelmét, hogy már online, ügyfélkapun keresztül is van erre lehetősége.
Amennyiben a tanulmányi időszaka alatt végez szakmai gyakorlatot és aktív hallgatói jogviszonya van az egyetemen, úgy automatikusan biztosított marad. Diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat esetén már nem áll jogviszonyban az egyetemmel, így a társadalombiztosítása alapját adó aktív hallgatói jogviszonya is megszűnik. Az őszi félévben abszolváló vagy diplomát szerzett hallgatóknak március 31-ig, míg a tavaszi félévben végzett (abszováló/diplomát szerzett) hallgatóknak október 31-ig érvényes a diákigazolványa. Innentől kezdve további 45 napig biztosítottak. Tehát őszi félév esetén május 15-ig., tavaszi félév esetén december 15-ig. Ezután személyesen Önnek kell gondoskodnia társadalombiztosításáról.
8. Az egészségbiztosítást az egyetemen keresztül kell megkötni?
Nem, a mobilitás teljes időtartamára érvényes biztosítás megléte a hallgató felelőssége.
9. Milyen teendőim vannak ahhoz, hogy az egyetem kiállítsa a Támogatási Szerződést?
A mobilitás megkezdése előtt szükséges elvégeznie a mobilitás előtti teendőit ahhoz, hogy megkapja az ELTE Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya által kiállított Támogatási Szerződést, amely feltétele az Erasmus+ ösztöndíj folyósításának. A mobilitás előtti teendők részeként szükséges lesz kitöltenie egy kérdőívet, elvégeznie az OLS tesztet, rendelkeznie kell biztosítását igazoló dokumentummal (pl. EU egészségbiztosítási kártya), illetve a mindenki; tehát a kiutazó hallgató, a szakigazgató, és a fogadóhely által aláírt Learning Agreementtel. A mobilitás előtti teendőkről részletesebben információt az alábbi linkre kattintva talál.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
10. Amennyiben elvégeztem minden szükséges teendőt a Támogatási Szerződés kiállításához, előreláthatólag mikor kapom meg?
A személyre szabott Támogatási szerződést csak azután fogja megkapni a hallgató, ha hiánytalanul elvégezte a mobilitás előtti teendőit. Az őszi szemeszterre kiutazók esetében Támogatási szerződést legkorábban július elején állít ki az ELTE Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya! Az egyéni Támogatási szerződés elkészítése a dokumentumok beérkezéstől számított 10 munkanapon belül megtörténik.