Erasmus+ szakmai gyakorlat pályázással kapcsolatos kérdések

1. Hol tudok tájékozódni az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj pályázattal kapcsolatban?

Az Erasmus+ pályázattal kapcsolatban minden fontos információ megtalálható az egyetem honlapján, illetve a kari honlapon


2. Mikor és hogyan tudok Erasmus+ folyamatosan pályázható szakmai gyakorlat és diploma utáni szakmai gyakorlat ösztöndíjra pályázni?

A hallgatóknak lehetőségük van Erasmus+ szakmai gyakorlat és diploma utáni szakmai gyakorlat ösztöndíjra pályázni folyamatosan, tehát pályázati időszakon belül és kívül is a kari nemzetközi koordinátornak email-ben megküldve pályázatát a letölthető pályázati űrlappal.  


3. Korábban már elnyertem tanulmányi Erasmus+ ösztöndíjat, tudok szakmai gyakorlat ösztöndíjra is jelentkezni?

Igen. Minden képzési ciklusban összesen 12 hónap Erasmus státuszra jogosult a hallgató.  Alapképzésen 12 hónapra, mesterképzésen újabb 12 hónapra, doktori képzésen is további 12 hónapra. A hónapok bármilyen ösztöndíjtípusra használhatók, bármilyen felosztásban, például 2*5 hó tanulmányi mobilitásra és 2 hó szakmai gyakorlati mobilitásra, vagy 5 hó tanulmányi, 2 hónap szakmai gyakorlat és 5 hónap diplomaszerzés utáni szakmai gyakorlat mobilitásra. Fontos azonban észben tartani az ösztöndíjtípusok mobilitásonkénti minimális időtartamát, mely szakmai gyakorlat esetén minimum 2 hónap; illetve maximális időtartamát, mely ebben a mobilitástípus esetén maximum 5 hónap. 


4. Itthon már elvégeztem a kötelező szakmai gyakorlatot, ettől még jelentkezhetek Erasmus+ diploma utáni szakmai gyakorlat ösztöndíjra?

Igen. Ebben az esetben az elvégzett szakmai gyakorlatért a hallgató nem kreditet kap a mintatanterve szerint, hanem a diplomájához mellékletként bekerül egy igazolás a külföldi szakmai munkatapasztalat megszerzéséről. 


5. Levelező program hallgatójaként is pályázhatok Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíjra?

Igen, levelező program hallgatójaként is pályázhat a hallgató Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíjra, hiszen a pályázat benyújtásának idején, a hallgatónak hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznie az ELTE-n.  


6. Passzív hallgatói jogviszonnyal jelentkezhetek Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíjra?

Igen, passzív hallgatóként is pályázhat a hallgató Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíjra. Viszont abban a félévben, amelyben a kiutazást tervezi, aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznie az ELTE-n (kivéve, ha a hallgató diplomaszerzés utáni szakmai gyakorlatra pályázik). 


7. Mesterszakos hallgató vagyok, de az alapdiplomám más területről van. Jelentkezhetek az alapszakomhoz kapcsolódó Erasmus+ szakmai gyakorlatra?

Nem. Ha valaki a tantervében meghatározott kötelező szakmai gyakorlatát kívánja külföldön végezni, akkor fontos, hogy előre érdeklődjön a tantervben meghatározott szakmai gyakorlat követelményeiről (a gyakorlat időtartamáról, heti óraszámáról és az elvégzendő feladatokról, a munkavégzés típusáról). Erről a szakigazgató tud felvilágosítást adni.  

Akkor is teljesítheti külföldi szakmai gyakorlatát, ha a tantervében nem szerepel kötelező szakmai gyakorlat. Önkéntes szakmai gyakorlat esetén is ügyelni kell arra, hogy a szakmai gyakorlati tevékenység kötődjön a tanulmányokhoz. Ezért, pályázás előtt érdemes a szakigazgatóval egyeztetni ebben a mobilitástípusban is.  

A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük


8. Milyen fogadóhelyekre mehetek Erasmus+ szakmai gyakorlattal?

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj megpályázásakor nem egy előre meghatározott listából kell kiválasztani a gyakorlati helyet. A program „csak” a támogatást biztosítja, a gyakorlat megvalósításához kapcsolódó szervezési feladatok teljes mértékben a pályázóra hárulnak, beleértve a gyakorlati hely megtalálását és a szakmai program egyeztetését. Ez elsőre nehéz feladatnak tűnhet, cserébe viszont lehetővé teszi, hogy az igényeinek leginkább megfelelő gyakorlaton vehessen részt: szinte bármilyen céget, szervezetet választhat, amelynél a képzéséhez illeszkedő gyakorlatot tud végezni. 

Ezalól az alábbi szervezetek jelentenek kivételt: 

  • EU-intézmények és más EU-szervek, ideértve a szakosodott ügynökségeket (ezek teljes listája itt elérhető) 
  • Az EU-programokat irányító szervezetek (például Nemzeti Ügynökségek) 

A fogadószervezet lehet köz- vagy magánintézmény, nonprofit vagy oktatási intézmény:  

  • Bármilyen a munkaerőpiacon, oktatásban, képzésben vagy ifjúsági területen tevékenykedő köz- vagy magánintézmény. Például: 
  • köz- vagy magán- ; kis, közepes vagy nagyvállalat 
  • helyi, regionális vagy nemzeti szintű állami testület; - szociális partner vagy más munkaadói képviselő, ideértve a kereskedelmi kamarákat, a szakmai szövetségeket és a szakszervezeteket; 
  • kutatóintézet; 
  • alapítvány; 
  • iskola / intézet / oktatási központ (bármilyen szinten, az óvodától, középiskolai oktatáson túl, beleértve a szakoktatást és a felnőttképzést); 
  • nonprofit szervezet, egyesület, NGO; 
  • karrier-tanácsadást, szakmai tanácsadást és információs szolgáltatásokat nyújtó testület; 
  • egy Programországban található, Erasmus Felsőoktatási Chartával rendelkező felsőoktatási intézmény (Erasmus Charter for Higher Education) 

A kiválasztott fogadóhely az alábbi országok bármelyikében székelhet: 

  • Az Európai Unió tagállamai: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia, Svédország 
  • Nem EU tagállamként a programban szintén részt vesz: Észak-Macedónia, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Szerbia, Törökország 

9. Hol tudok fogadóhelyeket keresni?

Az alábbi folyamatosan bővített egyetemi lista olyan szakmai gyakorlati helyeket listáz, ahol már dolgozott ELTE-s hallgató, és a fogadó fél szívesen várja további ELTE-s hallgatók jelentkezését. (Fontos figyelembe venni a táblázat „gyakorlat kezdete” nevű oszlopát, ami azt jelzi, hogy mikor végzett ELTE hallgató szakmai gyakorlatot a fogadóhelyen. Minél régebbi ez az időpont, annál valószínűbb, hogy a kapcsolattartó személy és a kapcsolattartó elérhetősége megváltozott, ezért kérjük, hogy amennyiben valamelyik fogadószervezet felkeltette az érdeklődését, nézzen utána a friss elérhetőségüknek. Továbbá érdemes ellenőrizni a „Tudományterület” oszlopot is.)

A fogadóhely keresés során az alábbi oldalakon/adatbázisokban is tud szakmai gyakorlati fogadóhelyeket keresni. A legjobb stratégia, ha a legszimpatikusabbakat felkeresi a hallgató, és megpróbál közvetlen kapcsolatba kerülni a munkaadóval. 

Oldalak/adatbázisok:  

Ezenfelül, sok transznacionális cég, illetve nemzetközi intézmény rendelkezik évek óta futó gyakornoki programmal, amelyet folyamatosan hirdetnek a honlapjukon. 

Továbbá lehetséges a spontán jelentkezés is. Előfordulhat, hogy nem konkrét pozíciók között szemezgetve találja meg azt a helyet, ahol a legszívesebben végezné szakmai gyakorlatát. Ebben az esetben írjon a kiszemelt cégnek/szervezetnek/intézménynek, és érdeklődjön a gyakornoki lehetőségekről. A kapcsolatfelvételkor mondja el, hogy Erasmus+ szakmai gyakorlati ösztöndíjra fog pályázni/már elnyerte a pályázatát, így foglalkoztatása semmilyen anyagi terhet nem ró a leendő fogadóhelyre. Hívja fel a figyelmet arra, hogy a szakmai gyakornokságának kereteit a Learning Agreement háromoldalú (hallgató, szakigazgató, és a fogadóintézmény /kiszemelt cég vagy szervezet/) szerződés szabályozza. A fogadóhelynek nincs szüksége semmilyen engedélyre az Erasmus+ szakmai gyakorlati programban való részvételhez. A fogadóhelynek nincs más dolga, mint megismerni és áttanulmányozni a Learning Agreementet, kiállítani a hallgatónak egy fogadónyilatkozatot, amellyel pályázhat az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíjra, majd sikeres pályázás és szerződéskötés esetén aláírnia a szerződést és betartania az abban foglaltakat. 


10. Milyen nyelvtudással kell rendelkeznem, hogy részt vehessek Erasmus+ mobilitáson?

A mobilitás nyelvén legalább B2-es nyelvtudással kell rendelkezni, hogy sikeresen teljesíteni tudja szakmai gyakorlatát. A minimum nyelvtudás követelményeiről, azonban szabadon rendelkezhet a szakmai gyakorlatot biztosító fogadóhely, ezért érdemes ellenőrizni az általuk elvárt nyelvtudást. 


11. Milyen dokumentumokat kell beadnom Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj megpályázásához?

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj pályázata során az alábbi dokumentumokat küldje meg a kari nemzetközi koordinátornak

  • Pályázati űrlap (a pályázati felhívásból letölthető
  • Motivációs levél és munkaterv (magyarul és a mobilitás nyelvén) 
  • Önéletrajz (magyarul és a mobilitás nyelvén) 
  • Diploma másolata (amennyiben mester- vagy doktori képzésben vesz részt) 
  • Nem magyar állampolgárnak: érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély/regisztrációs igazolás vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolati példánya 
  • Opcionális melléklet: bármilyen közéleti vagy egyéb releváns tudományos tevékenység igazolása (HÖK, ESN, OTDK stb.) 
  • Fogadólevél / Meghívólevél - (a fogadó cég/szervezet állítja ki a hallgatónak) 
  • nem felsőoktatási intézmény esetén tartalmazza a fogadóintézmény 1. székhelyének pontos postai címét, 2. e-mail címét és 3. telefonszámát is 
  • Esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás megpályázása esetén a pályázati kiírásnak megfelelő dokumentumok - Figyelem! A kiegészítő támogatási pályázatot a mobilitási pályázattal egyidőben kell benyújtani! 
  • Észak-Macedóniába, Szerbiába vagy Törökországba pályázóknak: Hozzájárulás adattovábbításhoz ún. harmadik országba történő adattovábbítás esetén 

12. Minek kell benne lennie a motivációs levélben és a munkatervben?

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj pályázat során benyújtott motivációs levél és munkaterv tartalmazza: 

A hallgató 

  • Személyes és szakmai motivációját 
  • Személyes és szakmai általános célkitűzéseit 
  • A szakmai gyakorlat során végzett munkájának tervét 
  • A célország és város választásának indoklását 
  • Nyelvtudását, az adott ország és a fogadóhely nyelvét tekintve 
  • Illetve bármilyen releváns kiegészítő információt 

A motivációs levélnek és munkatervnek sablonja nincs. 


13. A szakmai gyakorlat megkezdése előtt mennyi idővel kell benyújtani a pályázatot?

A szakmai gyakorlat megkezdése előtt érdemes 3-4 hónappal benyújtani a pályázatot annak érdekében, hogy mobilitásának megkezdésekor Erasmus+ ösztöndíja folyósításra kerüljön. Amennyiben a hallgató ennél későbbi időpontban nyújtja be a pályázatát, a késésből fakadó következményekért saját maga felel. Már megkezdett szakmai gyakorlatra pályázat visszamenőlegesen nem nyújtható be!


14. Diploma utáni szakmai gyakorlat ösztöndíjra az abszolválás előtt kell beadni a jelentkezést?

Igen. A szakmai gyakorlat ezen fajtájára az érdeklődő hallgatók csak addig pályázhatnak, amíg aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, tehát, az utolsó aktív félévének végéig, a vizsgaidőszak utolsó napjáig jelentkezhet. 

A szakmai gyakorlat megvalósításának a diplomaszerzés/abszolválás után kell kezdődnie, és legkésőbb a diploma megszerzésétől/abszolválás időpontjától számított 1 éven (360 nap) belül be kell fejeződnie.  


15. Már megszereztem a diplomámat, jelentkezhetek még diploma utáni szakmai gyakorlat ösztöndíjra?

Sajnos nem. A hallgatók csak addig pályázhatnak, amíg aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, tehát, az utolsó aktív félévének végéig, a vizsgaidőszak utolsó napjáig. 


16. Két helyre is jelentkeznék szakmai gyakorlatra, ez azt jelenti, hogy két pályázati űrlapot is kell benyújtanom?

Amennyiben a hallgató két különböző helyre szeretne szakmai gyakorlati ösztöndíjra pályázni, az két teljesen különálló pályázatnak minősül, tehát két külön pályázatot kell beadni, minden pályázati dokumentumot ideértve. 


17. Elküldtem a szükséges dokumentumokat a jelentkezéshez, de a fogadólevelet még nem kaptam meg. Meddig lehet pótolni a fogadólevelet?

Amennyiben a fogadólevelet még nem kapta meg a fogadóintézménytől, azt a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) döntését követően 4-5 hónapon belül, vagy a tervezett kiutazás előtt 6-8 héttel tudja pótolni. 


18. A pályázat leadása után mennyi idő annak elbírálása, illetve hogyan kapok értesítést annak státuszáról?

Erasmus+ szakmai gyakorlat pályázatokról a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság hoz döntést a leadástól számított 2 hónapon belül (a nyári, illetve téli szünet idején a bírálati idő megnövekedhet). A nyertes pályázatról a hallgatók megadott e-mail címükön kapnak hivatalos értesítést, a döntést követő legkésőbb 1 héten belül. 


19. Elutasították a pályázatomat, mit tudok tenni?

A pályázók a végső eredményt illetően észrevétellel élhetnek, amelyet írásban vagy elektronikusan nyújthatnak be a kari nemzetközi koordinátornak a döntést követő 15 napon belül.  


20. Hány órában kell dolgoznom a szakmai gyakorlatom alatt?

A szakmai gyakorlat alatt a fogadó ország munkaügyi szabályainak megfelelő főállású heti óraszámban kell dolgozni, ami általában heti 35-40 óra, de minimum 30 órában. 


21. Kapok/kaphatok fizetést a szakmai gyakorlatért?

A szakmai gyakorlaton folytatott munkáért a hallgató Erasmus+ szakmai gyakorlati ösztöndíjat kap, ez azonban nem zárja ki, hogy a munkáltatója ezen felül önkéntes alapon plusz juttatást nyújtson. Ez jelenthet pénzbeli juttatást, szállást, ellátást vagy egyéb kedvezményeket.