Tárgyak, kreditek
1. Mi a mobilitási ablak?
A mobilitási ablak a tantervbe épített olyan, jellemzően féléves szakasz, melyet a hallgató a hazai mintatantervéből „kilépve” – vagy éppen annak megfelelően – külföldön tölt, visszatérve pedig olyan helyzetbe lép vissza, mintha itthon folytatta volna a tanulmányait.
A hallgatók ennek következtében úgy tölthetnek el egy szemesztert külföldi intézményekben, hogy közben nem fenyegeti őket a mobilitással kapcsolatban fennálló „veszélyek” (pl. csúszás vagy az itthoni tanulmányok párhuzamos teljesítését jelentő kettős terhelés veszélye) egyike sem. A kinti kreditek elismertetése során tehát ebben az esetben nem, vagy rugalmas módon kerülnek összevetésre a tárgytematikák,
A 2021/22-es tanévtől kezdve számos szak mintatantervébe is beépült a mobilitási ablak, további szakok esetében pedig annak bevezetése tervben van. Az újonnan bevezetett mobilitási ablakok ezért elsősorban a 2021/22-es tanévben belépő hallgatókra vonatkoznak.
Az egyes szakok mobilitási ablak félévéről az alábbi linken tájékozódhat.
2. Elnyertem az ösztöndíjat, de a fogadóegyetemre történő jelentkezésnél/ tárgyak kiválasztásánál szembesültem vele, hogy mégsem azon a nyelven lesz az oktatás, amilyen nyelvtudással rendelkezem. Mit tudok tenni?
A pályázás folyamán a hallgató már tájékozódik az oktatás nyelvéről és ennek megfelelően adja be pályázatát. A nominálás után a fogadóegyetem is tájékoztatja a hallgatót a felvehető kurzusok listájáról, valamint az oktatás nyelvéről. Ha ebben a pillanatban kiderül, hogy nincs elegendő kurzus azon a nyelven, amivel a hallgató rendelkezik, keresse a kari Nemzetközi Irodát további iránymutatásért. Ez a szcenárió nagyon ritka, és kezelni is nehéz, tehát nagyon fontos, hogy olyan egyetemre pályázzon, ahol az oktatás nyelvén megfelelő nyelvtudással rendelkezik.
3. Mennyi kreditet kell a fogadóegyetemen teljesítenem?
Az Erasmus+ mobilitás alatt kötelezően minimum 20 kreditet kell teljesítenie a hallgatónak. Amennyiben ezt nem sikerül teljesítenie, fennáll az Erasmus+ ösztöndíj részleges vagy teljes visszafizetésének veszélye. Ezért javasoljuk, hogy több mint 20 kreditet vegyen fel a külföldi egyetemen, hogy akkor is teljesíteni tudjon 20 kreditet, ha valamelyik tárgy teljesítése nem sikerül a mobilitás során.
4. Mi történik, ha nem tudom a minimum 20 kreditet teljesíteni?
Amennyiben a hallgatónak nem sikerül teljesítenie a kötelező minimum 20 kreditet, ösztöndíját kreditarányosan vissza kell fizetnie, oly módon, hogy a teljes ösztöndíj összegét osztjuk 20 kredittel, majd szorozzuk a nem teljesített kreditek számával. Például 18 kredit teljesítése esetén egy 2700 EUR ösztöndíjból 270 EUR-t kell visszafizetni. (2700 EUR/20 kredit)*2 nem teljesített kredit =270 EUR. Fontos, hogy ilyenkor a külföldi egyetem kreditszámait kell figyelembe venni.
Amennyiben a visszafizetendő kreditarányos ösztöndíj összegét fedezi a még ki nem utalt Erasmus+ ösztöndíj 10%-a, akkor ez az összeg abból kerül levonásra. Amennyiben a még ki nem utalt 10% nem fedezi a visszafizetendő ösztöndíj összegét, akkor a szóban forgó összeg, vagy annak egy fennmaradó része a hallgatót terheli.
Az összegre vonatkozóan:
Egyfelől részletfizetési kérelemmel élhet, ezzel kapcsolatban vegye fel a kapcsolatot kari nemzetközi koordinátorával.
Másfelől, amennyiben méltányolható okok miatt nem sikerült a 20 kreditet teljesíteni, lehetősége van a hallgatónak méltányossági kérelmet benyújtani. A kérelmet a nemzetközi ügyek dékánhelyettesének címezve, az nkdh@tatk.elte.hu email címre megküldve egy hivatalos kérelem formájába tudják a hallgatók beadni, aláírva vagy hitelesítve PDF formátumban. A kérelemnek nincs formanyomtatványa, azonban kérjük, hogy a méltányossági kérelemben érthetően írja le a méltányolható okokat, illetve (amennyiben lehetséges) csatolja az email-hez a fogadó intézmény által kiállított Transcript of Records dokumentumot is.
Az ösztöndíj visszafizetésének elmulasztása esetén, a hallgató nem záróvizsgázhat!
5. Mit tudok tenni, ha mégsem indul egy tárgy a kinti egyetemen, amit már korábban elfogadott a szakigazgató a Before the Mobility Learning Agreementben?
A During the mobility Learning Agreementben (LA) szükséges jeleznie a hallgatónak, hogy végül ténylegesen milyen tárgyakat sikerült felvennie a külföldi egyetemen. A During the mobility LA sikeres szakigazgatói jóváhagyása, illetve a későbbi sikeres kreditátviteli eljárás érdekében javasoljuk, hogy amennyiben változik azon tárgyak listája, amelyeket mintatantervi tárgyként (tehát kötelezően vagy kötelezően választható tárgyként) szeretne elismertetni, már a tárgyfelvétel során egyeztessen szakigazgatójával.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
6. A fogadóegyetemen fel tudok venni tárgyakat különböző karokról?
7. Alapszakos hallgatóként felvehetek a kinti egyetemen mesterszakos tárgyakat?
Igen, amennyiben a fogadóegyetem által kiajánlott alapszakos kurzusok között szerepelnek mesterszakos kurzusok is és a fogadóegyetem lehetővé teszi a cserehallgatók számára mindezt.
8. Mesterszakos hallgatóként felvehetek a kinti egyetemen alapszakos tárgyakat?
Igen, amennyiben azt a szakigazgatója jóváhagyta a Before the mobility vagy a During the mobility Learning Agreement egyeztetése során.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
9. A mobilitás ideje alatt fel tudok venni itthon is tárgyakat?
Amennyiben a hallgató a kiutazásának félévében az ELTE TáTK-n is szándékozik mintatantervi kötelező krediteket felvenni, akkor a kiutazás előtt szakigazgatójával kivételes tanulmányi rend ügyében is egyeztetnie kell.
A Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottsághoz (TKB) tanulmányi kérelemmel forduló hallgató a kérelmét elektronikusan juttatja el a Neptun felületén keresztül a kari Tanulmányi Hivatal felé, a TKB-nek címezve. A tanulmányi kérelemhez az erre a célra összeállított nyomtatványt kell használni, melyről bővebb információ a TH illetékes tanulmányi előadójánál szerezhető. A részleteket a HKR 74. §-a tartalmazza.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
10. Felvehetek egy olyan tárgyat a fogadóegyetemen, amit már itthon is elvégeztem?
11. Mi az a kreditelismerés/ kreditátvitel? Mi a menete?
Az Erasmus+ program keretében teljesített kreditek elismertetése egy több fázisú folyamat. Célja, hogy a Learning Agreementben szereplő külföldön megszerzett, illetve az ELTE-n elismertetendő tárgyak a Neptun rendszer követelményeinek megfelelően, párokba rendeződve kerüljenek rögzítésre. A folyamat sikeres pályázás, illetve kiutazás esetén valósul meg. A pályázás pillanatában adminisztratív teendő nincs.
A Learning Agreement részképzés esetén a Mobility-Online rendszerben kerül beadásra, szakmai gyakorlat esetén, pedig Word/PDF formátumban. A dokumentumot a hallgató tölti ki és íratja alá az itthoni szakigazgatóval és a külföldi Erasmus+ koordinátorral.
A Learning Agreement (LA) „Before the Mobility” része még a kiutazás előtt kerül kitöltésre. Ennek keretén belül a hallgató egyezteti szakigazgatójával, hogy mely tantervi tárgy teljesítését szeretné kiváltani külföldön elvégzett kurzussal a mobilitást követően. Az LA „During the Mobility” részét az Erasmus félév megkezdése után, a fogadóegyetem tárgyfelvételi időszakának lezárulásakor kell kiegészíteni, ugyanis ekkorra véglegessé válik, hogy a hallgatók milyen külföldi tárgyakat fognak tanulni, és cserébe milyen itthoni tárgyak elismerésébe egyezik bele a szakigazgatójuk. Leadási határideje az őszi félévben november 30., a tavaszi félévben április 30.
Továbbá, a mobilitás alatt szükséges az előzetes kreditelismerés Neptun formanyomtatvány kitöltése is a külföldi tárgyak itthoni elismertetéséhez. Ehhez a fogadóintézmény aláírására nincs szükség. Benyújtásának határideje az őszi félévben: november 15., a tavaszi félévben április 15.
A formanyomtatvány (az LA-hoz hasonlóan) tartalmazza a külföldön elvégzett és az itthon elismerendő tárgyakat; ezek azonban (az LA-val ellentétben) világos ekvivalencia-párokba rendezve jelennek meg. Erre az LA-ból hiányzó funkcióra a Neptun kreditrögzítési rendszere miatt van szükség. A formanyomtatvány egy-egy sorába kell beírni egy-egy külföldön elvégzett tárgy adatait (kód, név, kredit), valamint azon kötelező ELTE-s tárgy ugyanilyen adatait, amelyeket a hallgató a kinti tárggyal ekvivalensként el szeretne fogadtatni (ELTE kód, név, kredit). Amennyiben a fogadóegyetemen hallgatott kurzust szabadon választható tárgyként kívánja elismertetni, kérjük ezen kurzus adatait szintén rögzítse a formanyomtatványban. A külföldön végzett kurzus adatai (kód, név, kredit) mellé az ELTE tárgykód kihagyása utána, a tárgy nevéhez 'szabadon választható tárgy' nevet írjon, a kreditértékéhez, pedig a külföldön elvégzett tárgy kreditértékét. A formanyomtatvány alján összegezni kell a külföldön megszerezni tervezett tárgyak és az ELTE-n elismerni szándékozott tárgyak összesített kreditértékét. A két szám különbségét szabadon választható kreditként be kell írni a táblázat jobb alsó cellájába. Így biztosítható, hogy ha nem is sikerült minden kinti tárgy mellé ekvivalens itthoni kötelező tárgyat találni, a hallgató minden olyan kreditet megkapjon, amiért a mobilitás során megdolgozott. A mobilitás során végzett kreditek nem számítanak bele a kredittúllépésbe!
A hallgató által véglegesített formanyomtatványt a Neptun rendszer a szakigazgatónak továbbítja, aki azt jóváhagyhatja vagy elutasíthatja.
A szakigazgató elutasító döntése esetén a hallgató új formanyomtatványt tölthet ki. A gördülékeny folyamat érdekében célszerű ragaszkodni az LA összeállításakor megállapodott részletekhez, ha pedig ezek nem egyértelműek, a kérvény rögzítése előtt célszerű újra egyeztetni a szakigazgatóval.
A végleges kreditelismertetésre mobilitást követő félévben kerül sor. Ekkor a hallgató Neptunon keresztül feltölti a külföldi egyetemtől kapott Transcript of Records (ToR) dokumentumot, valamint a Kreditátviteli Kérvényt. A Tanulmányi Hivatal e két dokumentum alapján fogja – immár további mérlegelés nélkül - rögzíteni a hallgató által kint megszerzett krediteket, akár kötelező itthoni tárgyak megfelelőiként, akár szabadon választható kreditekként. Ennek leadási határideje a Tanulmányi Hivatal által megküldött értesítésben fog szerepelni.
A ToR-t és a kreditátviteli kérvényt, az a hallgató, aki záróvizsgát szeretne tenni, a saját záróvizsganapja előtt legkésőbb három munkanappal korábban, egyébként a vizsgaidőszak végéig adhatja le. Fontos, hogy a záróvizsga előtt mindenképpen be kell mutatniuk transcriptjüket, és el kell ismertetniük a kinti kurzusokat – ennek hiányában a hallgató nem záróvizsgázhat!
12. Hol találom a kreditelismertetéshez szükséges formanyomtatványokat?
13. A külföldön elvégzett kreditek mikor lesznek láthatóak a Neptunban?
Hiánytalanul elvégzett kreditátviteli eljárást követően, a Neptun rendszerben a szak tanulmányi előadója a külföldön teljesített krediteket legkésőbb a mobilitás utáni szemeszter végéig rögzíti. Őszi féléves mobilitás esetén az adott akadémiai év tavaszi félévének végéig, tavaszi féléves mobilitás esetén a következő akadémiai év őszi félévének végéig.
Kivéve, ha a hallgató a mobilitás félévében záróvizsgázni szeretne! Ebben az esetben az abszolváláshoz rögzíteni kell a külföldön elvégzett krediteket, amelyhez a hallgatónak időben be kell tudnia nyújtani a kreditelismeréshez szükséges dokumentumokat (ToR, kreditátviteli kérvény).
A ToR-t és a kreditátviteli kérvényt a saját záróvizsganapja előtt legkésőbb három munkanappal korábban nyújthatja be. Fontos, hogy a záróvizsga előtt mindenképpen be kell mutatniuk transcriptjüket, és el kell ismertetniük a kinti kurzusokat – ennek hiányában a hallgató nem záróvizsgázhat!
14. Honnan tudom, hogy a kinti tárgyaimat el fogják-e fogadni itthon?
A mobilitást követően, a zökkenőmentes kreditátviteli eljárást - tehát, hogy milyen tárgyak kerülnek elismerésre ténylegesen a Neptunban - a kreditátvitelt megelőző eljárások szavatolják.
Egyfelől a hallgató előzetes egyeztetései a szakigazgatóval a Learning Agreement kapcsán, majd azt követően a szakigazgató Learning Agreement (Before the mobility és During the Mobility) jóváhagyása. Másfelől a hallgató Neptunban benyújtott előzetes kreditelismerés formanyomtatványának szakigazgatói elfogadása. Ezután a tárgyak elismertetése már csak azon múlik, hogy a hallgató ténylegesen teljesítette a fogadóegyetemen a tárgyat vagy sem. Amennyiben igen, és mindez a fogadóegyetem által hitelesen kiállított Transcript of Records dokumentumon is szerepel, a mobilitás során teljesített tárgyak és kreditek rögzítve lesznek a Neptunban.
15. Honnan tudom, hogy a kinti tárgyaim itthon mennyi kreditnek felelnek meg?
Az itthoni tárgyak kreditértékéről a szak mintatantervében (BA/BSc képzések; MA/MSc képzések) tájékozódhat. Ha a fogadóegyetemen teljesített tárgyat mintatantervi tárgyként szeretné elismertetni a hallgató a szakigazgató előzetes jóváhagyásával (kötelező vagy kötelezően választható tárgyként), akkor a mintatantervben szereplő kreditértéket kell figyelembe venni. Amennyiben a külföldi tárgy kreditértéke meghaladja az ELTE-s tárgy kreditértékét, akkor a két tárgy kreditértékének különbsége szabadon választható kreditként kerül elismerésre. Ha a fogadóegyetemen teljesített tárgyat a hallgató szabadon választható tárgyként szeretné elismertetni, a külföldi tárgy kreditértéke kerül rögzítésre a kreditátvitel során.
16. A kinti tárgyam kreditértéke nem egyezik annak az itthoni tárgynak a kreditértékével, aminek el szeretném fogadtatni. Mi ilyenkor a teendő?
A szakigazgató által jóváhagyott Learning Agreement értelmében, ha a fogadóegyetemen teljesített tárgy kreditértéke kevesebb, mint a hallgató elismerni kívánt, mintatantervben rögzített tárgy kreditértéke, annak érdekében, hogy a hallgató felmentést kapjon a tárgy itthoni elvégzése alól, a mintatantervben szereplő kreditértékkel megegyezően kerül átvitelre és rögzítve a Neptunban.
Amennyiben a fogadóegyetemen elvégzett tárgy kreditértéke meghaladja az itthoni tárgy mintatantervben szereplő kreditértékét, a kreditátviteli eljárás során a mintatanterv szerinti kredit kerül átvitelre. A fogadóegyetemen teljesített tárgy és az itthoni mintatantervi tárgy kreditértéke közötti különbség, pedig szabadon választható kreditként kerül rögzítésre a Neptunban. Fontos irányelv tehát, hogy egyfelől a mobilitás során szerzett összes kredit átvitelre kerüljön, másfelől a mobilitás során szerzett kreditek nem számítanak bele a kredittúlépésbe.
Az egyes szakok mintatantervét lásd az alábbi linkeken: BA/BSc képzések; MA/MSc képzések.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
17. Mi történik, ha a kinti tárgyaimat nem tudom kötelező/kötelezően válaszható tárgyként itthon elfogadtatni?
Abban az esetben, ha a mintatanterv és szakigazgatóval történő egyeztetések alapján, a fogadóegyetemen hallgatott tárgy nem ismerhető el mintatanterv szerint kötelező vagy kötelezően választható tárgyként, szabadon választható tárgyként lesz elismerve.
Az egyes szakok mintatantervét lásd az alábbi linkeken: BA/BSc képzések; MA/MSc képzések.
A szakigazgatók elérhetőségét az alábbi linkeken találja: BA/BSc szakigazgatók és elérhetőségük; MA/MSc szakigazgatók és elérhetőségük.
18. Felvettem kint egy tárgyat, de félév közben meggondoltam magam és előreláthatólag nem fogom teljesíteni a tárgyat. Mi a teendőm ebben az esetben?
Fontos, hogy a mobilitás alatt a kiutazó hallgatónak minimum 20 kreditet teljesítenie kell. Amennyiben több mint 20 kreditet vett fel a fogadóegyetemen, és van olyan tárgy, amelyet végül nem szeretne teljesíteni, akkor nem kell tennie semmit. A kreditátviteli eljárás során, a fogadóegyetem által kiállított Transcript of Records alapján, a Tanulmányi Hivatal nem fogja elismerni az adott kurzust.
19. A mobilitási ablakon kívül utazom ki, ugyanúgy el kell fogadtatnom itthon a külföldi tárgyaimat?
20. Állami ösztöndíjas hallgatóként, ha nem sikerül teljesítenem 20 kreditnyi külföldi tárgyat, elveszíthetem az állami ösztöndíjamat?
Nem. A jogszabályi rendelkezések alapján a külföldi részképzésben érintett félévet nem kell figyelembe venni a tanulmányi alapú átsoroláskor, illetve a HKR rendelkezései alapján a kivételes tanulmányi rendre vonatkozó engedély is mentesít az átsorolás alól. (ld. Nftv. 48. § (2), HKR 41/B. § (6)).
21. A fogadóegyetemen vizsgaidőszaka később ér véget, mint ahogy az ELTE szorgalmi időszaka elkezdődik. Mi ilyenkor a teendő?
Előfordulhat, hogy az Erasmus+ fogadóintézmény tanév rendje eltér az ELTE tanév rendjétől, például német egyetemek esetében gyakran előfordul, hogy mind a szorgalmi időszak, mind a vizsgaidőszak később kezdődik és ér véget, mint ahogy az megszokott az ELTE-n. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy a hallgató az ELTE regisztrációs időszakának megfelelően aktíválja következő félévét a Neptun rendszerben, akkor is, ha még előző féléves mobilitását tölti, vegye fel óráit a tárgyfelvételi időszakban, illetve minden oktatóját értesítse e-mailben, hogy a szorgalmi időszak elején Erasmus+ mobilitása miatt nem tud megjelenni az órákon.
22. Beleszámítanak a mobilitás alatt végzett kreditek a kredittúllépésbe? Kell fizetnem érte?
Nem. A mobilitás során teljesített kreditek nem számítanak bele a kredittúlépésbe. A részképzés során a külföldi felsőoktatási intézményben teljesített tanegységek rögzítésének helye a Neptunban az úgynevezett speciális indexsor. A hallgatónak ezeket a tárgyakat nem kell felvennie, ha mégis felvette azokat, akkor az LA alapján onnan törlésre kell, hogy kerüljenek. Ez biztosítja, hogy ne számítsanak bele az Nftv. 49. § (2a) bekezdése szerinti lehetőségen felüli kurzusfelvételek közé.
23. Kaphat-e a hallgató tanulmányi ösztöndíjat a külföldi részképzésen teljesített kreditjei alapján?
A külföldi felsőoktatási intézményben végzett tanulmányok – arra tekintettel, hogy azok részképzés jellegűek, melynek során az ELTE-s félévnek aktívnak kell lennie – beleszámítanak a korrigált kreditindexbe, és a hallgató tanulmányi ösztöndíjának kiszámítása során is figyelembe kell venni őket.