Etikus szakirodalom felhasználás - hivatkozás, bibliográfia készítés

Etikus szakirodalom felhasználás - hivatkozás, bibliográfia készítés

Tanulmányai során többször kell tudásáról írásban számot adnia.

Akár tanulmányt, elemzést, tanulmányai végén szakdolgozatot  ír fontos, hogy az összegyűjtött, elolvasott, feldolgozott szakirodalmat megfelelően, etikusan használja fel.

Mit értünk etikusság alatt?

Egy írásbeli mű elkészítésekor a felhasznált szakirodalmat mindig fel kell tüntetni, a szövegben felhasznált módszerek, adatok, gondolatmenetek vagy szöveghűen átvett idézet esetén a forrást mindig meg kell jelölni.

Hivatkozás

Hivatkozásnak tekintjük, amikor mások gondolatait saját szavainkkal vagy szó szerint beillesztünk a dolgozatunkban, saját munkánkba. A másoktól átvett gondolatokat, vagy szószerinti idézeteket mindig fel kell tüntetni, és azok pontos forrását megadni, hogy ellenőrizhetők legyen.

Hivatkozás típusai:

  • parafrázis - egy mű, elmélet, módszer saját szavakkal való összefoglalása, értelmezése. Ebben az esetben tartalmi idézés történi. A hivatkozásnál oldalszám megadása nem szükséges.
  • szószerinti idézés - az idézett műből szó szerinti átvétel történik. Ebben az esetben mindig idézőjelek használata, valamint a pontos oldalszám megadása szükséges.
  • közvetett/másodlagos idézés - ha egy szerző idéz egy másiktól, és ez utóbbit szeretnénk felhasználni a munkánkban. Ebben az esetben az idéző és az idézett mű szerzőjét és adatait is fel kell tüntetni.

Irodalomjegyzék / Bibliográfia

A felhasznált szakirodalmakat a dolgozat végén, egységes irodalomjegyzékben kell felsorolni. A dokumentumokat szerzői betűrendbe kell rendezni.

Az egyes dokumentumtípusokról más-más adatokat kell az irodalomjegyzékben feltüntetni.
Az adatelemek dokumentumtípusonként eltérőek:

  • könyv - szerző / szerkesztő, cím, kiadás helye, kiadó neve, kiadás éve, terjedelem
  • könyvrészlet - tanulmány / fejezet szerzője, tanulmány címe, IN után a könyv adatai
  • folyóiratcikk - szerző neve, cikk címe, IN után a folyóirat címe, évfolyam, szám, a cikk oldalszáma (tól-ig), DOI (elektronikus dokumentum esetén)
  • webes tartalom - szerző neve, cím, megjelenés dátuma, URL, letöltés dátuma

Az adatok sorrendje attól függ, hogy mely hivatkozási stílust használja.

Hivatkozási stílusok

Az alábbiakban a társadalomtudományok által használt hivatkozási stílusok kerülnek bemutatásra. 

A példák a leggyakrabban előforduló esetekre és dokumentumtípusokra vonatkozó gyakorlatot mutatja be. Amennyiben olyan információforrást használ, amelyre vonatkozóan nem talált példát, az egyes stílusok végén megadott hivatalos oldalakon talál teljeskörű leírást az adott hivatkozási stílusra vonatkozóan.