Szerzői jog
Miért fontos, hogy ismerjük a szerzői jogi törvényt?
A feldolgozott szövegek, képek, szabványok, stb. felhasználásával kapcsolatosan ad útmutatást és megóv a plagizálástól.
Jelenleg az 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról rendelkezik arról, hogy kit illet meg a szerzői jog, illetve, hogy egy adott művet miként lehet felhasználni. Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.
Teljes szöveg elérhető az online jogtárban.
Rövid összefoglalás:
- A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző). (4.§)
- A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható-e. (10.§)
- A szerzőt a mű részletének átvétele, idézése vagy ismertetése esetén is meg kell jelölni. (12.§ (1))
- A szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére (16. §)
- A szerző kizárólagos joga műve többszörözése (fizikális hordozón való rögzítése, másolat készítése). (18.§) A könyvtárakban egy-egy műről készített fénymásolat utána a könyvtár reprográfiai (úgynevezett másolati) díjat fizet (21.§), amelyet a Magyar Reprográfiai Szövetség kezel, mint közös jogkezelő szervezet. Ezért fordulhat elő, hogy a könyvtárakban a fénymásolás díja magasabb összeg, mint egy fénymásolószalon esetében.
- A szerzői jogok a szerző életében és halálától számított 70 éven át részesülnek védelemben. (31.§) Ezután a szöveg szabadon felhasználható. Az elhunyt szerző emlékét sértő magatartás ellen a védelmi idő lejárta után is felléphet az örökös vagy jogkezelő.
- A szabad felhasználás esetei (34.§- 41.§):
- A mű részletét a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti.
- A nyilvánosságra hozott dokumentumok iskolai oktatási célra, valamint tudományos kutatás céljára a forrás és az ott megjelölt szerző megnevezésével a cél által indokolt terjedelemben átvehető, feltéve, hogy az átvevő művet nem használják fel üzletszerűen. Átvételnek minősül a mű olyan mértékű felhasználása más műben, amely az idézést meghaladja.
- Magáncélra a műről másolat készíthető, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve nem szolgálja.
Mire nem terjed ki a szerzői jog védelme?
- a jogszabályok, a bírósági vagy hatósági határozatok, a hivatalos közlemények és az ügyiratok, valamint a jogszabállyal kötelezővé tett szabványok és más hasonló rendelkezések;
- a sajtótermékek közleményeinek alapjául szolgáló tények vagy napi hírek;
- valamely ötlet, elv, elgondolás, eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet;
- a folklór kifejeződései (kivéve a népművészeti ihletésű, egyéni, eredeti jellegű művek).