Megalakult a Survey Methods Room Budapest kutatócsoport

2023.03.14.
Megalakult a Survey Methods Room Budapest kutatócsoport
A Survey Methods Room Budapest az ELTE Társadalomtudományi Kar frissen alakult kutatócsoportja, amely elsősorban az empirikus társadalomkutatás módszertani kérdéseivel foglalkozik. A kutatócsoportot 2022 szeptemberében a Statisztika Tanszék három oktatója, Szeitl Blanka, Tátrai Annamária és Fellner Zita hozta létre.

"2022 szeptemberében az ELTE Társadalomtudományi Kar Statisztika Tanszékén belül önálló kutatócsoportot hozunk létre, melyben senior és junior kutatók munkájával, valamint hallgatók becsatornázásával hosszú távon tervezzük vizsgálni a survey felmérések módszertani kritériumaihoz kapcsolódó kérdéseket.

A kutatási profil a kérdőíves felmérések számos aspektusát érinti: ide tartoznak a mintavétellel, súlyozással, kiválasztással és becsléssel kapcsolatos vizsgálatok. Foglalkozunk valószínűségi és nemvalószínűségi mintákkal, valamint kérdőíves kísérletekkel is.

A kutatócsoport kizárólag olyan felmérésekkel dolgozik (valós adatokkal vagy szimulációk segítségével), melyek kérdőíves adatgyűjtésből származnak (azaz nem vizsgálunk kizárólag big data jellegű adatokat). Olyan kutatási kérdésekre keressük a választ, amelyek kifejezetten módszertani irányultságúak. A kutatócsoport céljai között szerepel a nemzetközi tudományos közegbe történő beágyazódás, együttműködés más egyetemekkel, kutatócsoportokkal, rendszeres konferencia megjelenések, idegen nyelvű publikációk, valamint workshopok szervezése is. Mindezekkel aktívan kívánunk hozzájárulni az egyetemen folyó tudományos munkához" – olvasható a kutatócsoport saját oldalán.

A kutatócsoport jelenleg egy, az ELTE Társadalmi Innovációs Laboratórium (ELTE TinLab) által finanszírozott módszertani projekthez, illetve kisebb önálló kutatásaihoz keres olyan hallgatókat, akik szakmai gyakorlat keretein belül bekapcsolódnak a kutatócsoport munkájába.

Szakmai gyakorlati felhívás

A TinLab módszertani projekt témája az online survey adatgyűjtések kiértékelése a következő szempontok mentén: minta-összetétel, becslések megbízhatósága, illetve általános alkalmazhatósági kérdések. A projekten belül a kutatók valós és szimulált survey adatokkal is dolgoznak, eredményeikből interaktív dashboard készül. 

A kutatócsoport kisebb önálló kutatásai 2023-ban olyan témák köré szerveződnek, mint a válaszadóvezérelt mintavétel (respondent-driven sampling, RDS), a statistical disclosure kontrol, a panelkopás (panel típusú adatfelvételek lemorzsolódása, erodálódása) és a különböző társadalmi csoportok pénzügyi helyzetének mérhetősége.

A kutatócsoportnak ezúton is jó munkát, szakmai sikerekben gazdag éveket kívánunk!