ÚNKP: ELTE TáTK-s ösztöndíjasok a legjobbak közt

2024.11.07.
ÚNKP: ELTE TáTK-s ösztöndíjasok a legjobbak közt
A szakmai bírálóbizottságok valamennyi életkori kategóriában kiválasztották az ELTE-s támogatottak közül az ösztöndíjpályázat legkiemelkedőbb beszámolóit. A Társadalomtudományi Kar három ÚNKP-ösztöndíjas hallgatója – Szabó Sára, Szalay Áron és Rakovics Zsófia – részesült elismerésben kiemelkedő színvonalú 2023/24-es beszámolója okán.

Az ÚNKP olyan – alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló – hallgatókat, doktorjelölteket, valamint fiatal oktatókat, kutatókat támogat, akik a programban részt vevő felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak.  Az ELTE a 2023/2024-es ÚNKP ösztöndíjprogram lezárásaként nyilvános online konferenciát rendezett, amelyen az ELTE 401 ösztöndíjasa mutatta be vállalt kutatási feladatának megvalósítását, kutatási eredményeit. A különböző szekciókban az előre felvett videók közös megtekintése után az előadók online válaszoltak az érdeklődők által feltett kérdésekre. Az ELTE Társadalomtudományi Kar hallgatói és fiatal kutatói 2023-ban négy ösztöndíj-kategóriában 13 pályázattal szerepeltek sikeresen, ezeket mutatták be online a konferencia Szociológia és gazdaságtudomány szekciójában, melyekről a honlapunkon is beszámoltunk.

A bírólóbizottságok által az "A" keretből (alap- és mesterképzés) kiemelt ösztöndíjas beszámolók

Szabó Sára „Koragyermekkori intézményekben dolgozó szakemberek „jó anya” képe egy Nógrád megyei kistelepülésen” című előadásában egy nógrádi zsáktelepülésen, résztvevő megfigyeléssel és interjúzással zajlott kutatását mutatta be. Eredményei szerint a vizsgált fejlesztőház és a védőnői hálózat munkatársai a velük kapcsolatba kerülő anyáknak elsősorban azt közvetítik, hogy nagyon fontos lenne számukra a gyerekek fejlődésével kapcsolatos tudás megszerzése, a tudatos gyerekvállalás és gyereknevelés (az ösztönös anyai reakciókat kiegészítve) és a felnőtt-státusz elvállalását feltételező szülői felelősségvállalás, mely korai gyerekvállalás esetében inkább a nagymamákra jellemző. A „jó anya” a szakemberek kommunikációjában olyasvalaki, aki mindenképpen igyekszik visszatérni a munkába (workfare narratívák), és nem a gondoskodási feladatokért járó „érdemtelen” juttatásokra támaszkodik.

Szalay Áron „Reclaiming the Private Sphere: A Trend for Healthy WorkLife Balance” című előadásában azoknak a munkavállalóknak a gondolkodásmódját világította meg, akik a „quiet quitting”, vagyis a csendes felmondás stratégiáját választották a munkahelyükön, vagyis csak annyi munkát végeznek, amennyivel éppenhogy teljesítik a szerződésükben foglalt elvárások minimumát. Az általa (privát szektorban, irodai munkát végző beosztottakkal) készített 12 félig strukturált interjúból kiderül, hogy a „csendes felmondók” nem valamiféle sérelemért szeretnének így bosszút állni, hanem sokszor olyan céljaik vannak, mint teljesen elhatárolni a szabadidejüket a munkaidejüktől, vagy éppen a kollegiális viszonyokat a magánéletiektől. Ettől függetlenül arra is van példa, amikor a munkavállalók leginkább azért törekszenek minimális erőfeszítésre, mert a munkahelyi pozíciójukat nem tartják elég komolynak („bullshit job”), és csak átmeneti pénzkereseti lehetőségként tekintenek rá.

A bírólóbizottságok által a "B" keretből (doktori képzés) kiemelt ösztöndíjas beszámoló

Rakovics Zsófia „Nagy nyelvmodellek mint virtuális válaszadók – A társadalomtudományi alkalmazások lehetőségeinek és korlátainak vizsgálata” című előadásában kiemelte, hogy bár a társadalomkutatók természetesen nem akarják az igazi emberek válaszait lecserélni a mesterséges intelligencia által előállítottakra, a nagy nyelvmodellek által generált adatok mégis nagy segítséget nyújthatnak, például a kutatások előkészítésében. Kutatási eredményei szerint a nagy nyelvmodellek – megfelelően kikísérletezett technikai beállításokkal – képesek a várt társadalmi mintázatok előhívására (például annak megtippelésére, hogy egy országban az emberek hány %-át érdekli nagyon / kevésbé / egyáltalán nem a politika), azonban teljesítményüket nagyban befolyásolja, hogy kapnak-e a kutatóktól példákat, hány darabot és mennyire relevánsakat. További kihívást jelent a mesterséges intelligencia használatánál az online térből hiányzó társadalmi csoportok reprezentálása.

Az összes, szakmai bírálóbizottságok által kiemelt ELTE-s ösztöndíjas listája elérhető az elte.hu Az ÚNKP 2023/2024-es legjobbjai című cikkében.

Gratulálunk a legjobb ÚNKP-s beszámolókhoz Szabó Sárának, Szalay Áronnak és Rakovics Zsófiának!