Pályázni szeretnék

Pályázni szeretnék

2022.11.14.
Pályázni szeretnék

EN

Az Erasmus+ program segítségével lehetősége van egy külföldi felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytatni, illetve egy Erasmus+ programországban található vállalkozásnál, szervezetnél külföldi munkatapasztalatot szerezni, vagyis szakmai gyakorlatot teljesíteni.

HOVÁ PÁLYÁZHAT?

Hosszú távú tanulmányi mobilitás esetén a TáTK Erasmus+ programországbeli partneregyetemére. A pályázatokat a Mobility-Online felületen kell benyújtani. Pályázni csak a Mobility-Online felületén lehetséges, a megadott határidőigA pályázható egyetemek listája szakonként eltérő, azok között átjárási lehetőség nincs. A pályázat előkészítése során a hallgatók megnézik a partneregyetemek honlapjain a kurzuskínálatot, tájékozódnak arról, hogy milyen nyelven és milyen képzési szinten (alap- vagy mesterképzés) hirdetnek kurzusokat, és milyen igazolást kérnek a nyelvtudásról, a motivációs levelet és tanulmányi tervet ezek alapján készítik el.

A kari honlapon rendelkezésre áll egy tájékoztató jellegű lista a partneregyetemekről, a weboldaluk elérhetőségével együtt. A célegyetemek kiválasztása során az együttműködés tudományterületének (lásd: a táblázat ISCED nevű oszlopa) megfelelő szervezeti egységét kell keresni (pl. social sciences – Faculty of Social Sciences, sociology – Faculty of Sociology), a kurzusok 60-70%-át onnan szükséges kiválasztani.

Ha a partneregyetem neve mellett külön meg van nevezve a szervezeti egység is (pl. faculty, department), akkor pedig onnan. A pályázat pillanatában nem minden esetben érhető el a következő félév/tanév kurzuskínálata, ebben az esetben az előző év listájából kell dolgozni. 

  • Hosszú távú szakmai gyakorlat, illetve szakmai gyakorlati célú rövid doktori mobilitás esetén bármely Erasmus+ programországbeli céghez, szervezethez (kivéve Európai Uniós szervhez) pályázhat, feltéve, hogy a tevékenység illeszkedik a tanulmányaihoz. 
  • Tanulmányi mobilitás minden tématerületre szóló Erasmus+ keretmegállapodás keretében: olyan egyetemekre, melyekkel az ELTE-nek ilyen jellegű megállapodása van. A pályázati lehetőségről aktuális információt itt talál.
  • Blended Intenzív Programban való részvétel esetén az ELTE azon Erasmus+ programországbeli partneregyetemére, aki a program fizikai részét szervezi. A pályázati lehetőségről aktuális információt itt talál.
  • Amennyiben Európán kívül végezne részképzést, szakmai gyakorlatot vagy rövid távú doktori mobilitást, látogasson el az Erasmus+ nemzetközi kreditmobilitási program oldalára.


TANULMÁNYOK TUDATOS TERVEZÉSE

RÉSZKÉPZÉS

Maga a részképzés félév áthallgatást jelent. Külön végzettséget nem ad, azonban a partnerintézménynél szerzett krediteket el lehet (Erasmus+ esetén kötelező) ismertetni, és ezáltal be lehet építeni az itthoni tanulmányokba. Emellett lehetővé teszi, hogy a hallgatók tandíjmentesen tanulhassanak külföldi intézményekben. A külföldi egyetemen a hallgató nem egy adott szak hallgatójaként, hanem vendéghallgatóként lesz regisztrálva, ami azt jelenti, hogy nem egy kötelezően előírt mintatantervet kell követnie, hanem bizonyos keretek között szabadon választhatja meg a kurzusait. A fogadó egyetemen legalább 20 kreditnyi kurzust kell teljesíteni a félév alatt. Az aktuális pályázati felhívást hosszú távú mobilitásra ide kattintva tekintheti meg, emellett mindig fontos a kari felhívást is tanulmányozni a kari specifikumok miatt (ez elérhető a központi felhívásból).

Nyelvtudás: Fontos, hogy az Erasmus+ ösztöndíjra jelentkező a megpályázott egyetem oktatási nyelvéből legalább középfokú (B2) igazolható nyelvtudással rendelkezzen (ellenőrizni szükséges a megpályázott egyetem nyelvi követelményét, milyen szintű és milyen nyelvvizsgát fogad el), mivel a tanulmányutat nyelvtudás hiánya miatt megvétózhatja a fogadóegyetem.

Partneregyetemek: A hallgatók csak azokra az egyetemekre pályázhatnak, amellyel a szakjára érvényes szerződése van a karnak (más kar vagy szak által kötött szerződés nem vehető figyelembe). Ezzel biztosítjuk azt, hogy megfelelő kurzusokat találjon a kiválasztott egyetem kínálatában. A TáTK partneregyetemeteit tájékoztató jellegel ide kattintva tekintheti meg (folyamatos frissítés alatt).

Mobilitás megvalósításának ideje

  • Kiutazásra a mobilitási ablak a legalkalmasabb. A mobilitási ablakról magyar nyelvű szakok esetében itt; angol nyelvű szakok esetében itt tájékozódhat.
  • Elsőéves alapszakos hallgatók még nem utazhatnak, viszont a pályázatot már egy lezárt félév után is be lehet adni.
  • Az ösztöndíj feltétele az aktív hallgatói jogviszony (jelentkezni passzív státusszal is lehet), ezért amíg a kinti mobilitás nem zárul le, addig a hallgató státusza sem változhat passzívra, abszolváltra, diplomát szerzettre. Fontos tehát a fogadóintézmény tanév rendjének a pontos ismerete.
  • Utolsó félév Németországban tervezett mobilitás esetében nem optimális, mert ott az őszi félév márciusig, a tavaszi félév pedig augusztusig tart.
  • Az itthoni tanulmányok meghosszabbítása természetesen opció, ennek lehetőségét a hallgatónak kell mérlegelnie (akár rendelkezésedre állnak még államilag finanszírozott félévek, akár önköltséges hallgató).
  • Mivel az aktív hallgatói státusz előfeltétel, az Erasmus félév idejére is be kell iratkozni az ELTE-n, önköltséges hallgatóknak az önköltséget (angol nyelvű képzések esetén idegennyelvi képzési hozzájárulást is) be kell fizetniük.

SZAKMAI GYAKORLAT

Erasmus+ szakmai gyakorlatra nemcsak a pályázati időszakokban, hanem a tanév során folyamatosan is lehet jelentkezni, döntés a leadástól számított két hónapon belül történik. Ahhoz, hogy a pályázó a pályázati döntésről időben értesüljön, és az ösztöndíját még a mobilitás kezdete előtt megkapja, legkésőbb a kiutazás tervezett időpontja előtti harmadik hónap elsejéig kell leadnia a pályázatot. Amennyiben a hallgató ennél későbbi időpontban nyújtja be a pályázatát, a késésből fakadó következményekért saját maga felel. Már megkezdett szakmai gyakorlatra pályázat visszamenőlegesen nem nyújtható be.

A beérkezett pályázatokat először a szakigazgató véleményezi, majd a kari Külügyi Bizottság. Az elképzeléseknek és szakmai célkitűzéseknek megfelelő szakmai gyakorlati hely keresése a hallgató feladata.  A részképzéssel ellentétben nem áll rendelkezésre adatbázis a fogadóintézményekről, így az sokkal szabadabban választható az meg. Azonban van adatbázis azokról a szakmai gyakorlati helyekről, ahol már dolgozott ELTE-s hallgató és/vagy szívesen fogadnak ELTE-s hallgatókat. Erasmus+ szakmai gyakorlati mobilitás megvalósítására már a diplomaszerzést követő egy évben is van lehetőség. A szakmai gyakorlat ezen fajtájára az érdeklődő hallgatók csak addig pályázhatnak, amíg aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.

További információt az alábbi weboldalon találhat.


PÁLYÁZÁS ÉS ELBÍRÁLÁS MENETE

Pályázat

A pályázat részeként leadandó dokumentumokat mindig az aktuális pályázati kiírás tartalmazza. Általános tájékozódás céljából az alábbi listát érdemes alapul venni: 

  • motivációs levél tanulmányi tervvel (magyarul és a mobilitás nyelvén) pályázott intézményenként
    A dokumentum tartalmazza az Erasmus programban való részvétel motivációját, és kitér a fogadó egyetemen tanulni kívánt kurzusokra
  • önéletrajz (magyarul és a mobilitás nyelvén);
  • diploma másolata (amennyiben mester- vagy doktori képzésben vesz részt);
  • nyelvtudás igazolása
  • szakmai gyakorlatra jelentkező hallgatóknak: fogadólevél / meghívólevél amit a fogadó cég/szervezet állítja ki a hallgatónak. Formanyomtatvány nincs hozzá, az alábbi adatokat mindenképpen tartalmaznia kell: hallgató neve, a fogadó intézmény adatai, és a szakmai gyakorlat tervezett időpontja.
  • ha nem magyar állampolgár, akkor az érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolati példánya)
  • Észak-Macedóniába, Szerbiába vagy Törökországba pályázóknak: Hozzájárulás adattovábbításhoz ún. harmadik országba történő adattovábbítás esetén

Opcionális mellékletek:

  • bármilyen igazolás, ami a hallgató közéleti vagy egyéb releváns tudományos tevékenységét igazolja (HÖK, ESN, OTDK stb.)

ELBÍRÁLÁS

A pályázatokat először a kari Külügyi Bizottság bírálja el (Intézetek delegált oktatói), a Hallgatói Erasmus pontozási rendszer szerint.  A kari Külügyi Bizottság által felterjesztettet rangsor alapján a végleges döntést a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) hozza meg. Az eredményről a hallgatók hivatalos értesítést mind a főpályázati időszakban, mind a pályázati időszakon kívül beérkezett szakmai gyakorlati pályázatokról email formájában kapnak.


TANULMÁNYI ÜGYEK

KIVÉTELES TANULMÁNYI REND

Amennyiben a hallgató a kiutazásának félévében az ELTE TáTK-n is szándékozik mintatervi kötelező krediteket felvenni, akkor a kiutazás előtt szakigazgatójával kivételes tanulmányi rend ügyében is egyeztetnie kell.

A Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottsághoz (TKB) tanulmányi kérelemmel forduló hallgató a kérelmét elektronikusan juttatja el a Neptun felületén keresztül a kari Tanulmányi Hivatal felé, a TKB-nek címezve. A tanulmányi kérelemhez az erre a célra összeállított nyomtatványt kell használni, melyről bővebb információ a TH illetékes tanulmányi előadójánál szerezhető. A részleteket a HKR 74. §-a tartalmazza.

KREDITELISMERTETÉS, TÁRGYI EKVIVALENCIA

Az Erasmus program keretében teljesített kreditek elismertetése egy több fázisú folyamat. Célja, hogy a Learning Agreementben szereplő külföldön megszerzett, illetve az ELTE-n elismertetendő tárgyak a Neptun rendszer követelményeinek megfelelően, párokba rendeződve kerüljenek rögzítésre.

Learning Agreement elkészítésének két fázisa van, a „Before the Mobillity” és a „During the Mobility” Learning Agreement. Mindkét részét a hallgató tölti ki és íratja alá az itthoni szakigazgatóval és a külföldi Erasmus-koordinátorral.

A Learning Agreement (LA) „Before the Mobility” része még a kiutazás előtt kerül kitöltésre. Ennek keretén belül a hallgató egyezteti szakigazgatójával, hogy mely tantervi tárgy teljesítését szeretné kiváltani külföldön elvégzett kurzussal a mobilitást követően. Az LA „During the Mobility” részét az Erasmus félév megkezdése után, a fogadó egyetem tárgyfelvételi időszakának lezárulásakor kell kiegészíteni, ugyanis ekkorra véglegessé válik, hogy a hallgatók milyen külföldi tárgyakat fognak tanulni, és cserébe milyen itthoni tárgyak elismerésébe egyezik bele a szakigazgatójuk. Leadási határideje az őszi félévben november 30., a tavaszi félévben április 30.

Továbbá, a mobilitás alatt szükséges az előzetes kreditelismerés Neptun formanyomtatvány kitöltése is a külföldi tárgyak itthoni elismertetéséhez. Ehhez a fogadóintézmény aláírására nincs szükség. Benyújtásának határideje az őszi félévben: november 15., a tavaszi félévben április 15.

A formanyomtatvány (az LA-hoz hasonlóan) tartalmazza a külföldön elvégzett és az itthon elismerendő tárgyakat; ezek azonban (az LA-val ellentétben) világos ekvivalencia-párokba rendezve jelennek meg. Erre az LA-ból hiányzó funkcióra a Neptun kreditrögzítési rendszere miatt van szükség. A formanyomtatvány egy-egy sorába kell beírni egy-egy külföldön elvégzett tárgy adatait (kód, név, kredit), valamint azon kötelező ELTE-s tárgy ugyanilyen adatait, amelyeket a hallgató a kinti tárggyal ekvivalensként el szeretne fogadtatni (ELTE kód, név, kredit). Amennyiben a fogadó egyetemen hallgatott kurzust szabadon választható tárgyként kívánja elismertetni, kérjük ezen kurzus adatait szintén rögzítse a formanyomtatványban. A külföldön végzett kurzus adatai (kód, név, kredit) mellé az ELTE tárgykód kihagyása utána, a tárgy nevéhez 'szabadon választható tárgy' nevet írjon, a kreditértékéhez, pedig a külföldön elvégzett tárgy kreditértékét. A formanyomtatvány alján összegezni kell a külföldön megszerezni tervezett tárgyak és az ELTE-n elismerni szándékozott tárgyak összesített kreditértékét. A két szám különbségét szabadon választható kreditként be kell írni a táblázat jobb alsó cellájába. Így biztosítható, hogy ha nem is sikerült minden kinti tárgy mellé ekvivalens itthoni kötelező tárgyat találni, a hallgató minden olyan kreditet megkapjon, amiért a mobilitás során megdolgozott. A mobilitás során végzett kreditek nem számítanak bele a kredittúllépésbe!

A hallgató által véglegesített formanyomtatványt a Neptun rendszer a szakigazgatónak továbbítja, aki azt jóváhagyhatja vagy elutasíthatja.

A szakigazgató elutasító döntése esetén a hallgató új formanyomtatványt tölthet ki. A gördülékeny folyamat érdekében célszerű ragaszkodni az LA összeállításakor megállapodott részletekhez, ha pedig ezek nem egyértelműek, a kérvény rögzítése előtt célszerű újra egyeztetni a szakigazgatóval.

A mobilitás végén a hallgató Neptunon keresztül feltölti a külföldi egyetemtől kapott Transcript of Records (ToR) dokumentumot, valamint a Kreditelismerés Kérvényt. A Tanulmányi Hivatal e két dokumentum alapján fogja – immár további mérlegelés nélkül - rögzíteni a hallgató által kint megszerzett krediteket, akár kötelező itthoni tárgyak megfelelőiként, akár szabadon választható kreditekként. Ennek leadási határideje a mobilitást követően az őszi félévben november 30., a tavaszi félévben április 30.

Abszolváló hallgató esetében a ToR-t és a formanyomtatványt a saját záróvizsganapja előtt legkésőbb három munkanappal korábban, egyébként a vizsgaidőszak végéig adhatja le. Fontos, hogy a záróvizsga előtt mindenképpen be kell mutatniuk transcriptjüket, és el kell ismertetniük a kinti kurzusokat – ennek hiányában a hallgató nem záróvizsgázhat.

További praktikus információk

Tanulmányok tervezése
Útmutató a Mobility-Online felület használatához
Nyerteseknek