Erasmus+ hallgatói mobilitási program a 2024/25-ös tanévre

2024.08.22.
Erasmus+ hallgatói mobilitási program a 2024/25-ös tanévre
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem pótpályázatot ír ki a 2024/2025-ös tanévben Erasmus+ hosszú távú hallgatói mobilitási programban való részvételre. A pályázat keretében 2025. szeptember 30-ig lehetséges külföldi felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytatni, illetve egy Erasmus+ programországban található szervezetnél szakmai gyakorlatot teljesíteni.
A teljes központi pályázati kiírás szövege itt tekinthető meg.

Jelentkezés menete

Részképzésre 2024. szeptember 2-től szeptember 24-ig lehet pályázni a Mobility–Online felületen.
Pályázati határidő: 2024. szeptember 24. éjfél

Szakmai gyakorlatra a pályázati anyag e-mailen küldendő be, az international@tatk.elte.hu címre.
A szakmai gyakorlat esetében nincs határidő, folyamatosan lehet pályázni, döntés a leadástól számított két hónapon belül történik. Ahhoz, hogy a pályázó a pályázati döntésről időben értesüljön, és az ösztöndíját még a mobilitás kezdete előtt megkapja, legkésőbb a kiutazás tervezett időpontja előtti harmadik hónap elsejéig kell leadnia a pályázatot. Amennyiben a hallgató ennél későbbi időpontban nyújtja be a pályázatát, a késésből fakadó következményekért saját maga felel. Már megkezdett szakmai gyakorlatra pályázat visszamenőlegesen nem nyújtható be.

Tanulmányi mobilitás

A hallgató a számára elérhető felsőoktatási intézmények (ún. partneregyetemek) közül választhat. A pályázható egyetemek listája szakonként eltérő, azok között átjárási lehetőség nincs. A lista a teljes pályázati kiírásban található.

A pályázat előkészítése során a hallgatók megnézik a partneregyetemek honlapjain a kurzuskínálatot, tájékozódnak arról, hogy milyen nyelven és milyen képzési szinten (alap- vagy mesterképzés) hirdetnek kurzusokat, és milyen igazolást kérnek a nyelvtudásról, a motivációs levelet és tanulmányi tervet ezek alapján készítik el.

A kari honlapon rendelkezésre áll egy tájékoztató jellegű lista a partneregyetemekről, a weboldaluk elérhetőségével együtt. A célegyetemek kiválasztása során az együttműködés tudományterületének (lásd: a táblázat ISCED nevű oszlopa) megfelelő szervezeti egységét kell keresni (pl. social sciences – Faculty of Social Sciences, sociology – Faculty of Sociology), a kurzusok 60-70%-át onnan szükséges kiválasztani. Ha a partneregyetem neve mellett külön meg van nevezve a szervezeti egység is (pl. faculty, department), akkor pedig onnan. A pályázat pillanatában nem minden esetben érhető el a következő félév/tanév kurzuskínálata, ebben az esetben az előző év listájából kell dolgozni. 

A tanulmányok elismertetésével kapcsolatban a "Pályázni szeretnék" oldalakon lehet tájékozódni. A pályázás pillanatában nincs szükség szakigazgatói jóváhagyásra, Learning Agreement kitöltésére, ezek csak sikeres pályázás után szükségesek.

Benyújtandó dokumentumok tanulmányi mobilitási pályázathoz:

  • motivációs levél és tanulmányi terv (magyarul és a mobilitás nyelvén)
  • önéletrajz (magyarul és a mobilitás nyelvén)
  • nyelvtudást igazoló dokumentum a partneregyetem által meghatározott tanulmányok nyelvén

Kérjük, hogy a pályázó a fogadó fél hivatalos weboldalán ellenőrizze az előírt nyelvi követelményeket, az elfogadott nyelvi igazolásokat (nyelvvizsgákat), illetve azok benyújtási határidejét. Ha ezt nem találja, vagy azzal kapcsolatosan kérdései vannak, keresse az ELTE TáTK Nemzetközi Irodáját!

A pályázati folyamat során a pályázó hallgató az ELTE TáTK által elfogadott igazolásokról és kapható pontokról a Bírálati pontrendszerben olvashat.

Amennyiben a pályázó még nem rendelkezik nyelvvizsgával, az alábbi nyilatkozatot kérjük benyújtani, melyben vállalja, hogy a mobilitás megkezdéséig, vagy a fogadóintézmény által előírt határidőig (bizonyos fogadóintézmények már a nominációhoz / regisztrációhoz is kérik a nyelvi igazolás megküldését) a megkövetelt típusú és szintű nyelvi igazolással rendelkezni fog: Nyilatkozat szükséges nyelvi igazolás megszerzéséről

  • korábbi félévek tanulmányi eredményei a Neptunból kinyomtatva (Tanulmányok/ Leckekönyv/Törzslap kivonat)
  • diploma másolata (amennyiben mester- vagy doktori képzésben vesz részt)
  • Észak-Macedóniába, Szerbiába vagy Törökországba pályázóknak: Hozzájárulás adattovábbításhoz ún. harmadik országba történő adattovábbítás esetén
  • nem magyar állampolgárnak: érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély/regisztrációs igazolás vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolati példánya
  • opcionális mellékletek: bármilyen hivatalos igazolás, ami a hallgató közéleti vagy egyéb releváns tudományos tevékenységét igazolja (HÖK, ESN, OTDK stb.) – részletek a Bírálati pontrendszerben

Szakmai gyakorlat

A hallgató önállóan keres szakmai gyakorlati helyet (nem szükséges egyetemi partnerkapcsolat). Az Európai Unió intézményeinek és szerveinek kivételével bármely Erasmus+ programországban (az országok listája a részletes felhívásban) található szervezethez vagy intézményhez lehet pályázni.

A szakmai gyakorlat alatt a fogadó ország munkaügyi szabályainak megfelelő főállású heti óraszámban kell dolgozni, ami általában heti 35-40 óra, de minimum 30 óra. 
Az ELTE honlapján folyamatosan frissül a lista olyan szakmai gyakorlati helyekről, ahol már dolgozott ELTE-s hallgató és/vagy szívesen fogadnak ELTE-s hallgatókat. 

Benyújtandó dokumentumok szakmai gyakorlati pályázathoz:

  • pályázati űrlap (Elektronikusan kérjük kitölteni!)
  • motivációs levél és munkaterv (magyarul és a mobilitás nyelvén)
  • önéletrajz (magyarul és a mobilitás nyelvén)
  • nyelvtudást igazoló dokumentum a szakmai gyakorlat nyelvén

A pályázati folyamat során az ELTE TáTK által elfogadott igazolásokról és pontokról a Bírálati pontrendszerben olvashat.

Amennyiben még nem rendelkezik a megfelelő típusú és szintű nyelvvizsgával, az alábbi nyilatkozatot kérjük benyújtani, melyben vállalja, hogy a mobilitás megkezdéséig, vagy a fogadóintézmény által előírt határidőig (bizonyos fogadóintézmények már a nominációhoz / regisztrációhoz is kérik a nyelvi igazolás megküldését) a megkövetelt típusú és szintű nyelvi igazolással rendelkezni fog: Nyilatkozat szükséges nyelvi igazolás megszerzéséről

  • fogadólevél / meghívólevél, amit a fogadó cég/szervezet állít ki a hallgatónak. Formanyomtatvány nincs hozzá. Legalább az alábbi adatokat kell tartalmaznia: hallgató neve, a fogadó intézmény adatai, és a szakmai gyakorlat tervezett időpontja. Nem felsőoktatási intézmény esetén tartalmazza a fogadó intézmény székhelyének pontos postai címét, e-mail címét és telefonszámát is. Hiánypótlás keretében a pályázat beadása után pótolható, amennyiben a pályázás időpontjában nem áll rendelkezésre. 
  • korábbi félévek tanulmányi eredményei a Neptunból kinyomtatva (Tanulmányok/ Leckekönyv/Törzslap kivonat)
  • diploma másolata (amennyiben mester- vagy doktori képzésben vesz részt);
  • Észak-Macedóniába, Szerbiába vagy Törökországba pályázóknak: Hozzájárulás adattovábbításhoz ún. harmadik országba történő adattovábbítás esetén
  • nem magyar állampolgárnak: érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély/regisztrációs igazolás vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolati példánya
  • opcionális mellékletek: bármilyen hivatalos igazolás, ami a hallgató közéleti vagy egyéb releváns tudományos tevékenységét igazolja (HÖK, ESN, OTDK stb.)  – részletek a Bírálati pontrendszerben
  • Esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás megpályázása esetén a pályázati kiírásnak megfelelő dokumentumok. – Figyelem! A kiegészítő támogatási pályázatot kérjük a mobilitási pályázattal egyidőben benyújtani.

Elbírálás

A pályázatokat a kari Külügyi Bizottság bírálja el, a Hallgatói Erasmus pontozási rendszer szerint.  

Részképzés (tanulmányi mobilitás) esetén a nyertes hallgatók végleges listájáról a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság hoz döntést, várhatóan 2024. október végén. Az eredményről a hallgatók a Mobility–Online rendszerében és az ott megadott e-mail címükön keresztül kapnak hivatalos értesítést, a döntést követő legkésőbb 1 héten belül. (Az elnyert tanulmányi mobilitás pontos helyének és időtartamának megtekintéséhez be kell lépni a Mobility–Online felületre.)

Szakmai gyakorlatos pályázatokról a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság hoz döntést a leadástól számított 2 hónapon belül (a nyári, illetve téli szünet idején a bírálati idő megnövekedhet). A nyertes pályázatról a hallgatók megadott e-mail címükön kapnak hivatalos értesítést, a döntést követő legkésőbb 1 héten belül.

Segítség a pályázás során

Az Erasmus+ pályázati lehetőségekkel kapcsolatosan kari tájékoztatókon, illetve minden ELTE-s hallgató számára elérhető Last Minute tájékoztatón ismerkedhet meg, melyeknek időpontjáról ezen az oldalon tájékozódhat

További kérdés esetén a kari Nemzetközi Iroda munkatársai rendelkezésre állnak: