A. Gergely András (1952–2023)
A. Gergely András – vagyis Aga, ahogy pályatársai és hallgatói szólították – a Ho Si Minh Tanárképző Főiskola könyvtár–pedagógia szakán és az Eötvös Loránd Tudományegyetem kulturális antropológia szakán szerzett diplomát. Doktori tanulmányokat a párizsi École des hautes études en sciences sociales-on (EHESS) folytatott.
Egyetemi diákévei alatt kezdte meg kutatói pályáját: 1978 óta folyamatosan vett részt társadalomtudományos és kultúrakutatásokban többek között az ELTE, az MTA, a Művelődéskutató Intézet, valamint az Országos Széchényi Könyvtár megbízásából. 1995 és 2015 között az MTA Politikai Tudományok Intézetében tudományos főmunkatárs; 1995 és 2007 között ugyanitt tudományos igazgató. Kutatásai homlokterében álltak: az etnikai, térhasználati, interkulturális mezők szimbolikus politikai elemzései; városantropológia; kisebbségkutatás; regionalizmus és a politikai viselkedés.
Aga több mint 30 évig oktatott az ELTE TáTK kulturális antropológia szakán óraadóként. Ez idő alatt az államvizsga-bizottságok állandó külsős tagja, szakdolgozatok rendszeres konzulense vagy opponense, a Szociológia Doktori Iskola témavezető oktatója. Több hazai és határon túli felsőoktatási intézmény – többek között a Magyar Iparművészeti Főiskola, a Jászberényi Tanító- és Tanárképző Főiskola, a Miskolci Egyetem, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Zsigmond Király Főiskola és a Szent István Egyetem – rendszeres előadója.
Aga tudományos-oktatói életpályáján túl filmes és rádiós alkotóként is elismert: a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a MAFILM Balázs Béla Stúdió és a MAFILM Társulás Filmstúdió égisze alatt készült filmek és riportok szerkesztője, operatőre, rendezője. Recenziós/kritikusi tevékenysége is kiemelkedő – számtalan hazai folyóirat és szaklap szerzője, rövidebb és hosszabb kötetek és kiadványok szerkesztője és lektora. Aga saját bevallása szerint „igazi grafomán”, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy az MTMT-ben regisztrált publikációi száma 2508, idézettségének száma 1548.
Sokszínű tudományos–oktatói–alkotói életművének köszönhetően pályatársai reneszánsz emberként emlékeznek Agára. Erről tanúskodik a fenti fotó is, ami 2017 szeptemberében készült a kari Kutatók Éjszakáján, ahol nagy sikerű afrikai dobolást tartott felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
Az ELTE TáTK oktatói és hallgatói közössége mély fájdalommal búcsúzik A. Gergely Andrástól, és részvéttel osztozik a család és barátok gyászában.