
Bemutatkozik az ELTE Szociológia Doktori Iskola

A doktori képzés magas szakmai színvonalát karunk oktatói biztosítják, akik a különböző társadalomtudományi kutatási irányzatokban idehaza és külföldön széleskörű szakmai tapasztalatokkal és elismeréssel rendelkeznek.
A doktori képzés 2016 szeptemberétől megváltozott. Az eddigi 6 félév helyett 4+4+2 félévig tart és magában foglalja a disszertációs szakaszt is.
A doktori tanulmányok ideje alatt a hallgatóknak 240 kreditet kell teljesíteniük. A képzés alatt kredit három fő tevékenységért adható: I. tanulmányi munkáért, II. tudományos tevékenységért – melynek része a témavezetői konzultáció, a szakmai publikálás, illetve a tudományos konferenciákon való részvétel –, illetve III. az oktatási tevékenységért. A doktori kurzusok célja a szakmai ismeretek tudományos igényű elmélyítése, a kutatási módszerek elsajátítása, a kutatói, oktatói kvalitások továbbfejlesztése. A hallgatók kutatási témáikat egy-egy iskolateremtő tudósegyéniség irányítása mellett dolgozhatják ki. A tanulmányi idő alatt a hallgatók publikációs kötelezettségeik teljesítése, illetve tudományos konferenciák révén kapcsolódhatnak be a szakmai nyilvánosságba. A doktori iskola és oktatási programok rendszeresen szerveznek hallgatói konferenciákat, amelyeken alkalmat teremtenek a tehetséges doktoranduszok számára kutatási eredményeik ismertetésére és a tudósi habitushoz kapcsolódó készségek fejlesztésére.
A nemzetközi kutatási eredményeinek ismerete és alkalmazása minden doktorandusz esetében elvárás, ezért a doktori képzés legalább egy idegen nyelv magas szintű ismeretét kívánja meg a hallgatótól. Az egyetemi nemzetközi megállapodások és a témavezető oktatók széleskörű nemzetközi kapcsolatai révén a kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók számára lehetőség van külföldi kutatási programokban való részvételre is.
Profil
Képzésért felelős területi doktori tanács: Társadalomtudományi Területi Doktori Tanács
Doktori iskola tudományterülete: Társadalomtudományok
Tudományág: Szociológiai tudományok
Kiadható fokozat elnevezése: PhD – Szociológia tudományág
Doktori iskola működési feltételét biztosító mesterképzés: Szociológia, survey statisztika, szociálpolitika, szociális munka
Létesítés éve: 2000
A doktori képzésért felelős személyek
- Juhász Gábor habil. egyetemi docens, dékán
- Rudas Tamás egyetemi tanár, a Doktori Iskola vezetője, a Kari Doktori Tanács elnöke
A Szociológia Doktori Iskola törzstagjai
- Barna Ildikó
- Csepeli György
- Fokasz Nikosz
- Majtényi Balázs
- Orosz Éva
- Örkény Antal
- Rudas Tamás
- Takács Judit
A Társadalomtudományi Terület Doktori Tanácsának tagjai
Elnök: Rudas Tamás egyetemi tanár, a Doktori Iskola vezetője
Belső tagok: Örkény Antal egyetemi tanár, Orosz Éva egyetemi tanár, Csepeli György professor emeritus, Fokasz Nikosz egyetemi tanár, Kucsera Csaba tudományos főmunkatárs
Külső tagok: Péli Gábor MTA doktora, Szalai Júlia MTA doktora
A TTDT további tagja a doktoranduszok képviselője, aki TáTK-on működő doktori iskola aktív hallgatója